Search
Close this search box.

E-Ticaret Uzmanı Nedir?

e-ticaret uzmanı-1-2-4
İçindekiler:

E-Ticaret Uzmanı Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

E-ticaret uzmanı teknolojik gelişmeler, müşterilerin markalarla etkileşim şeklini değiştiren yeni elektronik cihaz ve platformların yanı sıra yapay zekâ ve veri analizi gibi yeni uygulamaların ortaya çıkmasının ardından bir kez daha önem kazanmıştır.

Arama motorlarının gelişen algoritmaları ve alışveriş trendlerindeki dalgalanmalar dengeleri artık E-ticaret uzmanı tarafına yoğunlaştırmıştır. Çünkü internet sayesinde ürün ve hizmetleri kalite ve fiyat açısından ve şirketlerin müşterilere sunduğu ilgi açısından karşılaştırma konusunda yeni bir güce sahiptirler.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Aynı ürünü milyonlarca kişi satabilir, sizi ön plana çıkaracaksa bir e-ticaret uzmanıdır[/box]

e-ticaret uzmanı

E-Ticaret Uzmanı İle Çalışmanın Önemi?

E-ticaret özellikle pandemi dönemiyle ve gelişen teknolojilerle birlikte daha popüler hale gelmiş alışveriş alışkanlıkları fiziksel mağazaya nazaran internetten alışverişe kaymıştır.

Günümüzde sanal mağazaların oluşturulması hızlanmıştır, ancak elektronik ticaretin ayırt edici özelliklerinden biri ülkeler arasındaki sınırları ortadan kaldırması olduğu için rekabete yabancı rakiplerin eklenmesi de beraberinde gelmiştir. E-ticaret uzmanı da günümüzde bu alanda satışları arttırmak için yerini almıştır.

e-ticaret uzmanı 3

E-ticaret Uzmanı ile Siteler Binlerce Seçenek Arasından Nasıl Öne Çıkabilir?

Yalnızca alıcı beklentilerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda sürükleyici bir deneyim sağlayan müşteri hizmetleri aracılığıyla bu gerçekleşebilir.

Harika Bir Kullanıcı Deneyimi

Bu, uygulanması kompleks ve detaylı bir işlemdir. Bu çabanın arkasındaki tek amaç, elbette, müşteri deneyimini iyileştirmektir. Çevrimiçi mağazanızın bu seviyelere ulaşması için, öncelikle birinci sınıf hizmetle müşterileri çekerek ve elde tutarak sektörünüzdeki şiddetli rekabette hayatta kalmalısınız. İçerik üretimiyle kullanıcılara yalnızca bir şeyler satmayı değil onları sitenizde kalmayı ve bir şeyler öğrenmeye, fikir edinmeye yönlendirin. Content marketing stratejisi hakkında daha fazla detay öğrenmek için içeriğimi okuyabilirsiniz. Örnek: Bu blog sitesi SEO hakkında bilgi almak kullanacılarla buluşmamı sağlayan bir platformdur. Burayı ziyaret eden kullanıcılara yalnızca hizmet sunmak değil, bu içerikte olduğu gibi E-Ticaret Uzmanı, Dijital Pazarlama, SEO hakkında bilgilendirici içerikler de sunarak aktif ve sosyal bir hale getiriyorum.

Alışveriş Trendlerini Takip Edin

Hangi ürünün hangi dönemde satış yapma potansiyeli olduğunu iyi araştırın. Reklam stratejilerinizi ve SEO çalışmalarınızı bu dönemleri referans alarak yapabilirsiniz. Bunun için Google Trends aracını kullanabilirsiniz.

Gelişen Algoritmaları Takip Edin

İster Trendyol, Hepsiburada, N11 ve bilimum pazar yeri ister kendi E-ticaret siteniz olsun dikkat etmeniz ve takip etmeniz gereken bir algoritma yapısı mevcuttur. En doğru kullanıcılara daha sık ulaşmak için bu algoritmaları iyi öğrenmeli ve gelişmeleri takip etmelisiniz.

Örnek Vaka (İbretlik)

Aşağıda bir web sitesine ait anahtar kelime grafiği görmektesiniz. Bu anahtar kelimeler sitenin Google’da görünür olduğu kelimeleri göstermektedir.

Bu site geçtiğimiz dönemlerde SEO ve E-ticaret yönetimi sayesinde sektörün önde gelen firmalarından biri konumuna gelmişti. Hem Own-Brand hem de Non-Brand sorgularda ilk sıralarda yer alıp büyük bir trafik elde edip yüksek cirolar elde ediyordu.

Güncellemeleri takip etmeyip bir uzmanla çalışmayı bıraktıkları için değişen algoritmalardan kötü etkilendiler ve büyük bir trafik kaybı yaşayıp sektördeki konumlarını kaybettiler. Bu durum onlara büyük ciro kayıplarına mal oldu.

e-ticaret uzmanı 44

Tanıtım, Backlink ve PR Çalışmalarına Odaklanın

Backlink özellikle E-ticaret sitenizin otoritesini artırıp rakip sitelerin önüne geçmenize etki edecek itici bir güç olduğu gibi yeni kullanıcılara ulaşmak konusunda size yardımcı olabilir. Örnek: Bir tekstil e-ticaret siteniz varsa moda blogları, forum ve sözlükler sizin için güzel bir tanıtım alanıdır. Sosyal medya tarafındaysa influencer’larla işbirliği yaparak kampanya ve ürünlerinizden daha fazla kullanıcının haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da bir E-ticaret uzmanı sizin için bu çalışmaları yönetebilir.

E-Ticaret Uzmanı ile Çalışmanın Avantajları

e-ticaret uzmanı-1

E-ticaret sitesi için bir e-ticaret uzmanı ile çalışmanın birçok avantajı vardır. En büyük avantajlarından biri satışlarınızı arttırmasıdır. E-ticarette nasıl daha iyisini yapabilirsiniz? Başlamak için, şu anda müşterilerinize sağladığınız deneyimin kalitesine bir göz atın.

Müşteriye ismiyle hitap etmek yeterli değildir, çalışanlarınızın satın alma döngüsünün hangi aşamasında olduklarını ve buna nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmeleri için alıcıların markanızla olan tüm etkileşimlerini kaydeden bir CRM’niz olmalıdır. Raporlarıyla size sağladığı bilgiler, ilgi çekici ve alakalı içerikleri paylaşmanıza yardımcı olacaktır. Mutlu bir müşteri yorum ve oylarıyla yeni potansiyel müşteriler getirir.

Süreçleri basitleştirmek ve ziyaretçilere iyi bir deneyim yaşatmak için yukarıda bahsedilen CRM gibi sanal işletmenizde kullandığınız diğer sistemlerle mükemmel bir şekilde entegre olmasına özen göstermelisiniz.
Kullanılabilirlik. E-ticaret siteniz, gezinmesi kolay, her türlü elektronik cihaza duyarlı, alternatifler sunabilecek ve alışveriş yapanlara ek satın alma önerileri sunabilecek şekilde yapılandırılmalıdır.

E-Ticaret Sitelerinde Ciroyu Artırmanın Yolları

 

e-ticaret uzmanı-1-2Rakipleriniz arasında nasıl öne çıkılır? Yüksek kaliteli ürünleri iyi bir fiyata satmak ve teslimat hizmetinizi günümüz müşterilerinin acil beklentilerini karşılamak için optimize etmek gibi, bariz tavsiyelerin ötesinde yapabileceğiniz çok şey vardır.

Müşterilerinize e-ticaret sitenizi ziyaret edip alışveriş yaptıklarında harika bir deneyim yaşatmak için SEO hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bazı ipuçlarını da izleyebilirsiniz.

Örneğin;

  • Güçlü ve güvenilir bir sunucu ile site içeriğinizin yüklenme hızını artırın.
  • Daha fazla kullanıcıya erişmek için SEO odaklı E-ticaret uzmanlarına yönelin
  • Müşteri verilerinizin güvenliğini sağlayın.
  • Toplama sürecindeki kesintileri en aza indirin.
  • Faturalama ve sevkiyat için veri girişini basitleştirin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim: