Search
Close this search box.

Content Marketing: İçerik Pazarlama Nedir?

content marketing 2
İçindekiler:

Content Marketing: İçerik Pazarlama Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Content Marketing yani içerik pazarlaması kullanıcıya içerik yoluyla ürün veya hizmet sunmayı hedefleyen bir pazarlama stratejisidir. Bu bakımdan derinlemesine bilinmesi gereken dijital bir stratejidir. Dijital içerik pazarlaması, hedef kitlenin bulunduğu farklı kanallarda ve dijital kanallarda dağıtılan ilgili içerikten potansiyel müşterileri doğal olarak yakalamaya odaklanan bir pazarlama stratejisidir.

Günümüzde ayrıca en iyi ve en modern müşteri edinme stratejilerini benimsemek gerekir, ana unsur inbound pazarlama stratejisidir. En önemlilerinden biridir ve dünyanın önde gelen uzmanları tarafından kullanılan ve önerilen strateji içerik pazarlamasıdır.

content marketing nedir
content marketing nedir

Content Marketing Nasıl Yapılır?

Content marketing yani içerik pazarlaması alakalı ve değerli içerik yaratarak, etkileşimde bulunarak ve değer yaratarak, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve potansiyel müşteri ağınızı büyütmenin, böylece marka bilinirliğinizi artırmanın ve daha fazlasını üretmenin iyi bir yoludur.

Bir diğer tanımıyla içerik pazarlaması, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve potansiyel müşteri ve müşteri ağınızı büyütmenin bir yoludur. Ürün satmak için günümüzde pasif olarak reklam izlemek zorunda kalınan günlerin geride kaldığını anlamakta gerekir.

Bugün insanlar tüketmek istediği içeriği ve onunla nasıl etkileşime geçeceğini seçme konusunda her zamankinden daha fazla güce sahiptir. Content marketing çalışmaları için öncelikle iyi bir içerik için anahtar kelime çalışması yapmalı ve tam olarak hedef kitlenizin istediği içeriği üretecek güce ve bilgiye sahip olmanız gerekir.

İyi içerik satmaya değil, kişilere bir problemi çözme, bir şüpheyi açıklığa kavuşturma veya bir şeyler öğretme gibi bazı faydalar sağlamaya odaklanmak en iyisidir. Satışlar sadece bu sürecin sonucu olmalıdır.
Content marketing ile oluşturduğunuz içerik yalnızca yararlı olmakla kalmamalı, aynı zamanda hedef kitlenize en çok ihtiyaç duydukları anda doğru mesajı vermelidir.

Hedef kitlenizin başkalarıyla paylaşmak isteyeceği harika içerikler sunarak beklentileri aşın. Kitleniz, en çok ihtiyaç duydukları anda onlara yardım ettiğiniz için markanız hakkında olumlu bir görüşe sahip olmaya başlayacaktır. Ayrıca bilindiği gibi insanların tanıdıkları ve sevdikleri markalarla iş yapma olasılıkları bilinmeyen markalardan daha fazladır. Ayrıca pazarlamanın nihai hedefi şu olmalıdır; şirkete her zaman olumlu sonuçlar getirmek ancak içerik pazarlama ile  ulaşılabilir.

Content marketing, bir markanın müşterilerine değer katan içerikler oluşturarak, onların markaya bağlılıklarını artırmayı amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Bu içerikler genellikle blog yazıları, video, sosyal medya gönderileri, e-kitaplar, infografikler gibi farklı formatlarda oluşturulabilir.

İçerik Pazarlaması İçin Örnek Vaka

content marketing nedir örnek
content marketing nedir örnek

Daha önce ne içerik üreteceğinizi, kime üreteceğinizi ve nasıl anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştim. (Sizin için en ideal anahtar kelimeleri keşfetmek için Ahrefs, Semrush gibi araçlar kullanabilirsiniz.) Şimdi bir otel sitesi olduğunuzu var sayalım. Tatil dönemleri geldiğinde kullanıcılar sıklıkla bölgedeki turistik yerlerde gezilecek yerler hakkında yazılar okumak isterler buna en uygun content marketing stratejisi şu şekilde kurgulanabilir:

  • Bodrum’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Böyle bir içerikte Bodrum’da gezilmesini önerdiğiniz yerlere değindikten sonra Bodrum’daki otelinize de değinirseniz harika bir content marketing kurgulamış olursunuz.

Ya da bir kıyafet sitesi olduğunuzu var sayalım, bu site için content marketing örneği şu olabilir:

  • Yaz Aylarında Göz Alacak Kıyafet Kombin Önerileri

Burada kıyafet kombinleri önerirken sitenizde sattığınız kıyafetlerden öneriler sunarsanız hem iyi bir içerik oluşturmuş hem de okuyucuyu potansiyel müşteriye dönüştürmüş olursunuz.

İçerik Pazarlaması Nasıl Kullanılır?

content marketing nedir nasıl kullanılır
content marketing nedir nasıl kullanılır

İçerik pazarlaması kullanımı genel olarak müşteri oluşturmak için verilen reklamları içerir. İçerik pazarlamanın gelen pazarlama ile ilişkisi nasıldır? İçerik örnekleri ve gelen pazarlama, günümüzün ana dijital pazarlama stratejisidir. Ve buna içerik pazarlama da dahildir. Bu konuda, uygulanan politikaların bir içerik stratejisinde nasıl bir fark yarattığını da görebilirsiniz.

Content marketing yapmanın yararları ve önemi hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle gelen ziyaretçi metodolojinin ne olduğunu anlamak önemlidir. Gelen pazarlama, insanların deneyimlerinden ödün vermeden veya kesintiye uğratmadan etkileşim kurmayı amaçlayan herhangi bir pazarlama stratejisidir. İnsanların önüne beklemedikleri anda reklam gönderen agresif reklamların aksine, hedefiniz kitlelerle etkileşim kurmak olur. Bu stratejilerin uygulandığı zaman etkisi uzun vadede olumlu sonuçlanır.

İçerik Pazarlama Sürecinin 4 Temel Amacı

Marka Bilinirliği Kazanmanın Başlıca Yolu

içerik oluşturma daha fazla kişinin markanız ve şirketinizin sunduğu ürünler ve/veya hizmetler hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. İnsanlar kendilerine tanıdık ve keyif veren markaları satın alma eğilimindedir. Örneğin, blogunuzun düzenli bir okuyucusu, bir ürün veya hizmet satın alması gerektiğinde markanızı tercih edecektir.

Sadık Müşteri Edinme

Müşterilerinize vereceğiniz güzel ürünler ile onların sadakat ve devamlılıklarını rahatlıkla kazanabilirsiniz. Güven inşa etmek, satılan ürünlerde herhangi bir kusur olmaması da güven ortamı oluşturmak için gerekir.

Potansiyel Müşterilere Erişim

Potansiyel müşteriler yaratmak şirketlerin %64,7’sinin ana hedefidir. Ve bazı şirketler şimdiden içerik pazarlamasına dahil olan potansiyel müşterin sayısını gün geçtikçe arttırıyor. Düzenli olarak içerik üretmeseniz bile uzun vadeli sonuçlar sunmaya ve trafik ve olası satışlar sağlamaya devam edecek sağlam bir strateji ile potansiyel müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

Satışları Arttırmak

İçerik pazarlaması aracılığıyla müşterilerin dikkatini çekerek, onları satın almaya teşvik etmeyi amaçlar.