Search
Close this search box.

Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir

dijital pazarlama avantajları
İçindekiler:

Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Dijital pazarlama avantajları, geleneksel pazarlama ile karşılaştırıldığı zaman daha fazla artı kazandırır. Bu nedenle markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha kısa sürede geniş bir kitleye ulaştırmanıza olanak tanır. 

Bu yöntemler, geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetlere sahiptir. Ayrıca bir mağazaya gereksinim duymadığı için giderlerinizi daha iyi bir şekilde kontrol etmenize olanak tanır. Ayrıca şu gibi avantajları da vardır;

 1. İnternet sistemleri, reklamlarınızın 7 gün 24 saat görüntülenmesine olanak tanır. 
 2. Reklamların ne kadar aktif kalacağı kişiler tarafından belirlenebilir. 
 3. Potansiyel müşterilere daha kısa bir sürede ulaşılabilir. 
 4. Reklamlara tıklanarak ürünlerinize hemen ulaşılabilir.
 5. Müşterilerin sizinle irtibat kurması daha mümkündür.
 6. Reklam sonuçları daha iyi bir şekilde izlenebilir. 
 7. Ayrıntılı raporlar elde edilebilir. 
 8. Hedef kitleye daha kısa sürede ulaşılabilir. 

Bu bakımdan dijital pazarlama avantajları oldukça fazladır. Bu sistemleri kullanmak, markanızı daha iyi temsil etmenize olanak tanır. Ayrıca size güvenilirlik de kazandırır. Bir firmanın dijital sistemlerde olması, insanlara daha fazla güven verir. Böylece tanınırlık ve tercih edilirlik de artar. 

Dijital Pazarlamada Hangi Teknikler Kullanılır? 

dijital pazarlama avantajları
dijital pazarlama avantajları

Dijital pazarlama yöntemleri içerisinde kullanılan yöntemler oldukça farklılık gösterir. Teknolojinin ilerlemesi ile bunlar her geçen gün ilerlemektedir.  Kullanılan araçlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Banner ve slider reklamlar
 2. Sosyal medya platformları (Instagram, Facebook, Pinterest vb)
 3. Affliate marketing
 4. Vloglar
 5. Influencer pazarlama
 6. İçerik pazarlaması
 7. SEO
 8. SMS pazarlama
 9. E-Mail pazarlama
 10. Sosyal medya pazarlama

Tüm bunlar sayesinde dijital pazarlama avantajları size hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmanıza olanak tanır. 

Dijital Pazarlama Yöntemleri

dijital pazarlama avantajları
dijital pazarlama avantajları

Dijital pazarlama gerçekleştirilirken kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Bunların hepsi farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle firmalara kendilerini daha iyi tanıtmalarına olanak tanır. 

SEM

Search Engine Marketing, dijital pazarlamada kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Sadece kurumsal siteler ve e-ticaret platformlarında kullanıldığı için SEO’dan farklı bir kapsama sahiptir. Bunların içerisinde ücretli yerleşim ve katılıma da sahiptir. 

Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama, içerik oluşturma ve bunu dünyayla paylaşma üzerine kuruludur. Böylece markanızı daha iyi tanıtmanız, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmeniz mümkündür. Kaliteli ve özgün seçenekler sayesinde en iyi sonuçlar elde edilebilir. 

Dijital pazarlama içerisinde sık sık kullanılan Inbound Pazarlama ile, potansiyel müşterilerinizi daha kolay şekilde görebilirsiniz.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, dijital pazarlama uzmanları tarafından en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü günümüzde akıllı cihazlar yaygın bir şekilde kullanılır. Eğer müşterilerinize daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız, size aradığınız imkanları teklif eder. 

Günümüzde bilgisayar yaygın olarak kullanılsa da insanlar günün he saatinde istediği gibi dolaşamaz. Ancak mobil cihazlar kişiye özel olduğu için her yerde yararlanılabilir. Bu nedenle doğru bir şekilde gerçekleştirilen mobil pazarlama, hedef kitlenize rahat bir şekilde ulaşmanıza olanak tanır. Mobil uygulama, SMS, MMS bu kapsamda kullanılabilir.

Bunun yanı sıra internet sitelerinin de mobil uyumlu olması, dijital pazarlama teknikleri arasında yer almaktadır. 

Re-Marketing

dijital pazarlama avantajları
dijital pazarlama avantajları

Yeniden pazarlama olarak da bilinen re-marketing, dijital pazarlama teknikleri arasında oldukça önemlidir. Çünkü insanlar bir şeyi kesin olarak satın almadan önce, farklı kaynakları da değerlendirir. Eğer onlara daha fazla satmak istiyorsanız, re-marketing burada devreye girer.

Böylece sitenizden alışveriş yapmadan çıkan bir kişiye ürünlerinizi yeniden gösterebilirsiniz. Böylece reklamlar ile hedef kitlenize tekrar görünebilir, satışlarınızı daha fazla arttırabilirsiniz.

B2B B2C Pazarlama

E-ticaret, dijital pazarlama avantajları arasında büyük bir öneme sahiptir. Çünkü insanlar internet üzerinden ürün almayı her zaman avantajlı bulur. 

Dolayısıyla B2B ve B2C pazarlama da büyük bir öneme sahiptir. Eğer dijital sistemlere adım atmayı planlıyorsanız ayrıntılı olarak bunları inceleyebilir, size en uygununu seçerek sektöre giriş yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama’yı Kimler Kullanabilir?

Dijital pazarlama avantajları oldukça geniş olduğu için her geçen gün dünya çapında kullanımı artmaktadır. Eğer bu sektörlere giriş yapmak istiyorsanız herhangi bir koşul gerekmez. Dolayısıyla bir firmanız varsa sorunsuz bir şekilde dijital sektörlere adım atabilirsiniz. 

Böylece markanızı ve ürünlerinizi daha iyi bir şekilde tanıtabilirsiniz. Kuracağınız e-ticaret siteleri ile mağazaların dışında 7/24 aktif şekilde satış yapabileceğiniz kaynaklar elde edebilirsiniz.

Teşekkürler 🙂

Daha fazlası için takipte kalın.