SEO

Google Adres Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem (My Business) Nasıl Açılır?

Google adres ekleme firmalara dijital sistemler üzerinde varlıklarını geliştirme, müşterilerine daha kolay ulaşma şansı sunar. Google Maps, ücretsiz olarak sunulan bir harita sistemidir. İnternet kullanıcısı buradan yolunu bulabilmektedir. Bu bakımdan işletmeler için kendi konumlarına haritalara eklemek büyük önem taşımaktadır. 

Firmanızın bu sistemde görünmesi, kurumsal bir yapı sunacaktır. Böylece marka tanınırlığı da elde edilebilir. Bundan yararlanmak isterseniz, Google haritalara kayıt olmanız yeterlidir. Bu işlemler basit olmakla birlikte son aşaması olan doğrulama oldukça yavaştır. Zira kişilere bazen normal posta ile gönderilir. Bu da yaklaşık olarak 14 gün içinde ulaşır.

Ancak bu duruma göre bir aya varabilmektedir. 2 hafta gelse dahi uzun bir süre geçerliliği yoktur. Son girme tarihi geçerse tekrar bir tane getirilmesi gerekir. Bu da süreci oldukça uzatır. Bazen de sadece e-mail onayıyla bu kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

SEO uzmanı ile çalışmak, Google MyBusiness kayıtlarınızı kısa sürede, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenize izin verir. Böylece sistemin tüm avantajlarından yararlanmanız da mümkündür.

Dilerseniz de kendiniz bu kurulumu tamamlayabilirsiniz. Gelin adım adım birlikte kurulumu yapalım.

Google Adres Ekleme Nasıl Yapılır?

1. Adım: Google My Business’a Giriş ve Kayıt

Öncelikle Google My Business ya da Benim İşletmem aracını bağlantıdan ziyaret edelim. Ardından şimdi yönete tıklayarak Gmail hesabınızla giriş yapın.

Google Adres Ekleme
google adres ekleme

2. Yeni Konum Ekleme

Google Adres Ekleme
google adres ekleme

Sol tarafta bulunan menüden Yeni İşletme Ekleye tıklayın ve işletmenizin ismini yazın.

 

Google Adres Ekleme
google adres ekleme

3. İşletmenizin Bilgilerini Girin

Google Harita Konum Ekleme
google harita konum ekleme

Bu bilgilerin doğru olduğuna kesinlikle emin olun.

4. İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Haritalara Konum Ekleme
haritalara konum ekleme

İşletmeniz hakkında daha fazla bilgi verin. Teslimat yapıyor musunuz vs gibi soruları da yanıtladıktan sonra işletmenizin diğer bilgilerini de girin. Bir web siteniz varsa kesinlikle girin. Bu durum dış seo çalışmalarından bir tanesidir. Sitenizin Google’da yükselmesine katkı sağlayacaktır. Son olarak doğrulama işlemlerini de yaptıktan sonra Google Haritalar kaydınız tamamlanacaktır. Herkes tarafından görünmeye Google onaylandıktan sonra başlayacaktır.

Google Adres Ekleme Neden Önemli?

Her ne kadar Google tarafından sunulan google haritalara konum ekleme sistemi önemsiz gibi dursa da firmalar için büyük bir önem arz etmektedir. Zira bu teknoloji günümüzde yol bulma amaçlı olarak birçok kişi tarafından kullanılır. Böylece insanlar yeni olduğu bir şehirde bile adres sorunu yaşamadan gitmek istediği yere ulaşabilir.

Google haritalara konum ekleme bu noktada firmalara tanınırlık kazanır. Böylece şehirde olan insanlara kendinizi daha iyi tanıtabilir, yerel SEO çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra firmanıza gelmek isteyen müşterilerinize yolu zorlanmadan ve çabalamadan tarif edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Maps sistemine kayıt olmak onların gözünde güvenilir yere ulaştırır.

Bu nedenle SEO uzmanı ile yapılan konum ekleme oldukça avantajlıdır. Böylece uğraşmadan, zaman kaybetmeden işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Google Haritalar SEO’yu Etkiler Mi?

Bloglardan e-ticaret platformlarına kadar her internet sitesi tıklama ve görüntüleme sayılarını arttırmak ister. SEO çalışmaları da buna yönelik olarak yapılmaktadır. Böylece arama motorlarında daha fazla görünür olabilir, hedef kitlenizi arttırabilirsiniz. Bu tarz bölgesel SEO çalışmaları Local SEO olarak da bilinmektedir.

Google haritalara adres eklemek de buna destek olur. Site dışı kapsamda yapılan backlink çalışmaları, sizlere yardımcı olur. Harici ve dahili linkler sayesinde sitenizi olumlu etkiler. Çalışmalar esnasında site linki eklendiği için ayrıca ziyaretçi almanızı sağlar. 

Alanında SEO uzmanları ile çalışırsanız, eksiksiz bir şekilde kaydınızı gerçekleştirebilir, böylece sitenizin Google’da daha fazla görünür olmasını sağlayabilirsiniz. 

Google Haritaların Kullanılması Ücretli Mi?

Google Haritalara adres eklemeden önce firmalar kayıt işlemlerinin maliyetini de sormaktadır. Google MyBusiness her işletme tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Buna işletme adres bilgilerinizi, telefon numaranızı, web sitenizi girmeniz de dahildir. 

Sistem sayesinde internette varlığınızı kolay bir şekilde arttırabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir yerler de vardır. Bazı durumlarda yerel arama sonuçlarında çevre topluluklardan işletme göstermesine rağmen sizi sadece fiziksel adresin mevcut olduğu il/ilçeye kaydetmenize olanak tanır. Ancak fiziksel adresinizin olmadığı bir yere sahte kayıt eklemek, hesabın askıya alınmasına sebep olur. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Her Türlü Sorularınız İçin Benimle İletişime Geçebilirsiniz.