Search
Close this search box.

Geleneksel Pazarlama Nedir?

geleneksel pazarlama
İçindekiler:

Geleneksel Pazarlama Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Geleneksel pazarlama aynı zamanda kitle pazarlaması olarak da adlandırılır. Günümüzde radyo, gazete ve televizyon gibi araçlar yardımıyla firma ve sunduğu ürünlerin, hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirilir.

Her ne kadar dijital pazarlama her geçen gün yaygınlığını arttırsa da, geleneksel pazarlamanın önemi hala büyüktür.

Firmalar, sahip oldukları ürünleri ve hizmetleri her zaman daha geniş kitlelere ulaşmak, yüksek oranlarda satılmasına olanak tanımak ister. Bu nedenle pazarlama tekniklerinin büyük bir önemi vardır.

Geleneksel pazarlama, en eski yöntemleri içinde barındırır. Televizyon ya da radyo gibi araçlar yardımıyla ilgili ürün ve hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirir. Her bir pazarlama kampanyası ayrı bir şekilde ele alınır.

Geleneksel Pazarlama Yöntemleri

geleneksel pazarlama nedir
geleneksel pazarlama nedir

Bu pazarlama türü kendi içerisinde farklı yöntemlere sahiptir. Firmalar bunlar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmaya çalışır.

Günümüzde en çok kullanılan geleneksel pazarlama yöntemleri aşağıda olduğu gibidir;

 1. Reklam panoları: Sokakta bulunan panolara yerleştirilen bu reklamlar, günlük hayatta insanlara daha fazla görünür olmayı amaçlar. Ayrıca otobüs giydirme, bina boyama gibi teknikler de vardır.
 2. Doğrudan posta gönderimi: Doğrudan posta yollama, geleneksel pazarlamanın en eski yöntemlerinden biridir.
 3. El ilanları: El ilanları ve broşürler, ürün tanıtımının en klasik yöntemleri arasındadır. Sokaklarda ve alışveriş merkezlerinde insanlara el ilanları dağıtılır.
 4. Yüz yüze etkileşim: Bu kapsamda mağazalarda, satış temsilcileri devreye girer. Müşteri ile birebir etkileşim kurarak ürünleri detaylı olarak anlatır, ona güven verir.
 5. Basılı reklam: Dergi ve gazete gibi ortamlarda verilen reklamlardır.
 6. Telepazarlama: Gelen ve giden telefon ile verilen reklamları içine alır.
 7. Televizyon ve radyo: Radyo ve televizyon kanallarına verilen reklamlardır.
 8. Etkinlik pazarlaması: Fuar, etkinlik ve seminer gibi faaliyetleri içine alır.

Geleneksel pazarlama yöntemleri arasında en çok kullanılanlar bu şekildedir.

Geleneksel Pazarlamanın Özellikleri

geleneksel pazarlama nedir
geleneksel pazarlama nedir

Dijital pazarlama son zamanlarda öne çıksa da geleneksel hala etkisini sürdürmektedir. Çünkü her ne kadar çok eski yöntemleri bulundursa da hala geniş insan kitlelerine ulaşmayı ve akıllarında kalmayı mümkün hale getirir. Ana hatları ile bu pazarlama yönteminin özellikleri şöyledir;

 1. Günlük hayatta müşteri ile etkileşime geçmeyi kolaylaştırır.
 2. Etkileyici, kolay anlaşılabilir yapısı vardır.
 3. Günlük hayatta kitleleri etkisi altına alabilir.
 4. Akılda kalıcı yapısı vardır.
 5. Görsellik ön plandadır.

Bunların yanı sıra mağazalardan yapılan pazarlama özellikleri bakımından da müşterilere güven verir. Çünkü ürünü görmek, dokunmak ve incelemek mümkün olur.

Tüm bu özellikleri nedeniyle geleneksel pazarlama, günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Geleneksel Pazarlama Nasıl Yapılır? 

İlk olarak farklı araçların yer aldığını bilmeniz gerekir. Dolayısıyla ilk adım, bunlardan hangisini kullanmak istediğinizi seçmede gelir. Ardından tüm planlamalar da buna göre yapılır.

Eğer yazılı ve görselli bir reklam olacaksa reklam ajansları ile konu hakkında görüşülerek en uygun resimlere ve metinlere yer verilir.

Firmalar istedikleri reklamları elde edince bunu broşürlerde, gazetelerde, dergilerde ya da farklı yerlerde yayınlayabilir. Reklam alanı için bir gün önceden yer ayırmak mümkün olsa da yüksek tirajlı bir yayında süreç 3-4 haftayı bulabilmektedir.

Şayet video tarzı bir reklam olacaksa, öncelikle ilgili video reklam ajansları yardımıyla çekilmektedir. Ardından da bir televizyon kanalı ile iletişime geçilerek onun hangi saatte yayınlanacağı konusunda anlaşma yapmak gerekir.

Böylece geleneksel pazarlama yöntemleri değiştikçe, reklamların yayınlanma süreci de farklılık göstermektedir. Ancak ana hatları ile sürecin izlemesi böyledir.

Geleneksel Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

geleneksel pazarlama
geleneksel pazarlama

Eğer geleneksel araçları kullanmak istiyorsanız, her birinin farklı olduğu gerçeğini unutmamanız gerekir.

Dolayısıyla her birinin size sunacağı etkiler farklılık gösterir. Bu nedenle hedef kitleniz ne ise onlara en hızlı nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Örneğin gençler arasında radyo dinleme oranı az olduğu için buraları tercih etmek, iyi bir sonuç almanıza yardımcı olmayacaktır. 

Bunun yerine televizyon, dergi ve reklam panoları daha verimli olabilir. Ayrıca bütçenize de dikkat etmeniz gerekir.

Bütçeniz ne kadar geniş olursa olsun iyi bir şekilde planlanıp yönetilmediği sürece başarılı reklamlar oluşturmanız mümkün değildir. Bu da reklam kampanyasının verimli sonuçlar teklif etmesini önler.

Geleneksel marketing araçları doğru kullanılırsa, size hızlı bir şekilde hedef kitlenize ulaşmada yardım edebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim: