Search
Close this search box.

SEM: Search Engine Marketing Nedir?

search engine marketing nedir, faydaları
İçindekiler:

SEM: Search Engine Marketing Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

SEM yani Search Engine Marketing; arama motoru pazarlaması, bir web sitesini arama motoru sonuç sayfalarında tanıtmayı amaçlayan bir pazarlama türüdür. SEM, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olarak daha fazla trafik çekmenize ve daha fazla müşteri elde etmenize yardımcı olan reklam modelidir.

SEM nedir? Ne işe Yarar?

SEM arama motorlarında önem taşır. SEM’in açılımı nedir Search Engine Marketing şeklinde olup temel olarak reklam çalışmaları ile marka tanınırlığını arttırmaya yardımcı olur. Türkçede Arama Motoru Pazarlaması olarak bilinir.

Firmaların potansiyel müşterilerinin hizmet ya da ürünlerinize arama motorlarında, web sitelerinde sunulan reklamlara ve online platformlarda rastlaması ve incelemesidir. Böylece hedef kitlenize doğrudan ulaşmanızı mümkün hale getirir.

Eğer doğru kullanılırsa arama motoru pazarlaması dijital pazarlama stratejisinde oldukça etkilidir. Marka tanınırlığını sağlamakta olup,

 • Facebook,
 • Instagram,
 • LinkedIn,
 • Google,
 • Yandex,
 • Yahoo gibi sistemler ile kullanılabilir.

Her ne kadar SEO ve SEM nedir karıştırılsa da aslında farklı iki kavramı iade eder. SEO internette organik aramada sitenin bulunmasını etkiler. SEM ise doğrudan reklam aranı oluşturur. Böylece daha hızlı büyümeye olanak tanır. Böylece maddeler halinde şu işe yaramaktadır;

 1. Müşterilerin talepleri kapsamında ürün ya da hizmet geliştirilmesinde yararlanılır.
 2. Yeni pazarlama stratejileri geliştirmek için uygun olanaklar sunar.
 3. Satış ve geri dönüş grafiklerini olumlu etkiler.
 4. Hedef kitlenin doğrudan etkileşime geçmesine olanak tanır.
 5. Ürün ya da hizmetinizi almak isteyen kişilere ulaşma olanağı sunar.
 6. Bütçe miktarınıza göre arama motorlarında yerinizi etkiler.
 7. Ücretli reklamlar ile görünürlük artar.

SEM Nasıl Kullanılır?

Dilenen bölgede ve platformda reklam yapılmasına olanak tanır. Günümüzde sıklıkla Google ADS üzerinde kullanılmaktadır. Böylece pratik şekilde reklamlar meydana getirilebilir.

Sponsorlu link olarak da görülen SEM ile istenen anahtar kelime, bölge, kitle ve platformlar tercih edilebilir. Böylece etkili sonuçlar alınabilr.

SEM ve SEO Farkları Nelerdir?

SEM genel olarak arama motorlarında ücretli reklamlar verilerek yapılır. SEO’da ise site içi optimizasyonlar yaparak trafik elde edilmeye çalışılır. Bu temel fark SEO ile SEM bir birinden ayırır.

search engine marketing nedir
search engine marketing nedir

Yukarıda gördüğünüz gibi SEM Nedir sorgusunda sayfanın en üstünde bulunan link yanında reklam ibaresi bulunmasından da anlaşılacağı gibi Google Adwords aracıyla oluşturulmuş ücretli reklam yani SEM çalışmasıdır.

Altındaki SEM Nedir sorgusunda çıkan site ise SEO çalışmasının karşılığını alarak organik ve ücretsiz şekilde birinci sıraya kadar yükselmiştir. (Sonraki dönemde bu yazımızı da orada görmek dileğiyle 🙂 )

Web sitenizi arama motoru sonuç sayfasının en üstüne çıkarmanın iki yolu vardır birincisi OnPage, OffPage ve Teknik bağlamda site optimizasyonunu sağlayıp en alakalı sonuç olarak organik şekilde yani SEO yoluyla çıkmak diğeri ise Google Adwords aracıyla PPC (tıklama başına ödeme) bedeli ödeyerek ücretli reklamlarla SEM yani Search Engine Marketing yoluyla çıkmaktır.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO her zaman organik tanıtım olarak kabul edilirken, SEM hakkındaki görüşler zaman içinde değişmiştir. Başlangıçta, SEM terimi hem ücretli hem de organik stratejileri içeriyordu. Bu durumda SEO, SEM’in bir parçası olarak görünür. Ancak artık pazarlamacılar, SEM ve SEO’yu iki farklı kategoriye ayırarak “arama motoru pazarlaması” ifadesini yalnızca ücretli etkinlikler için giderek daha fazla kullanmaktadır.

SEM ve SEO İlişkisi

SEM Search Engine Marketing Nedir
SEM Search Engine Marketing Nedir

Search Engine Marketing Neden Önemlidir?

SEO ile birlikte SEM, işletmenizin Google, Bing ve diğer arama motorlarında arama sonuçlarının en üstünde yer almasına yardımcı olur. Arama sonuçlarının ilk sayfası, tüm tıklamaların %71’inden fazlasını alır.

Arama motoru pazarlaması, trafik oluşturma kanalı olarak giderek daha önemli hale geliyor. Organik arama sonuçlarından tıklama oranları 2019’un ilk çeyreğinde %13 düşerken, aynı dönemde SEM %75 artmıştır.
Daha da iyisi, ziyaretçiler SEM’e sadıktır. İnsanların %75’i ücretli arama reklamlarının aradıkları bilgileri bulmalarına yardımcı olduğunu söyler ve %30’dan fazlası arama sorgularını doğrudan yanıtladıkları için ücretli arama reklamlarına tıklar.

Bu veriler, arama motoru pazarlamasının harika bir trafik kaynağı ve müşteri edinme kanalı olduğunu gösterir. Ücretli arama faaliyetlerini ihmal etmek ve diğer pazarlama kanallarına yatırım yapmak cezbedici olabilir.

Bununla birlikte, Search Engine Marketing’in somut avantajları da vardır. Daha yüksek dönüşüm oranları gibi. Anahtar kelimelerin kullanımı yoluyla, arama motoru pazarlaması yalnızca teklifinizle potansiyel olarak ilgilenen müşterileri yakalar.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]SEM sonuçları hızlı ama ücretli, SEO sonuçları yavaş ama kalıcıdır.[/box]

SEM, yalnızca markanızı bilen kitleleri dönüştürmekle kalmaz; ayrıca marka bilinirliğini %80’e kadar artırabilir. İnsanlar bir şey aradığında ve reklamlarınızı gördüğünde, tıklamayabilir, ancak ürünü, markayı ve hatta URL’yi tanıyabilir.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması Avantajları Nelerdir?

Search Engine Marketing Sem Faydaları
Search Engine Marketing Sem Faydaları

Anında Sonuç

Arama motoru pazarlaması ile anında sonuçlar elde edilebilir. Web sitenizi organik arama sonuçlarının en üstüne çıkarmak genellikle aylar alırken, ücretli reklamlar en üstte görünür ve anında sonuç verir. Hedef kitlenize anında ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Sürekli trafik

SEM kampanyalarınız yayınlandıkça web sitenize ek trafik çekerler. Google’a göre, reklamlar duraklatıldığında bu trafiğin %89’u organik tıklamalarla değiştirilmiyor. Bu sayı, otomotiv, sağlık veya seyahat gibi farklı sektörlerde sürekli olarak yüksektir. Kısacası SEM, reklam kampanyalarınız sırasında her zaman sürdürülebilir trafik üretir. Tüm bu faydaları ile arama motoru pazarlaması, askıda bırakılmayacak kadar çekici görünür.

SEM ve SEO İçin Bir Yorum

SEO ve SEM iki ayrı nokta gibi görünse de hepsi Dijital Pazarlama resminin birer parçasıdır. Tüm parçaları bir araya getirmeli ve birbiriyle beslerseniz güzel sonuçlar elde edersiniz.

Dijital pazarlamaya yeni başlamış firmalar için önerim sektörünüze de bağlı olarak SEO çalışmaları kendisini gösterene kadar SEM çalışmaları da yürütmeli, SEO’da görünürlük kazandıktan sonra SEM bütçenizi buna göre optimize etmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim: