Search
Close this search box.

Sosyal Medya Kullanım Amaçları Nelerdir

sosyal medya kullanım amaçları
İçindekiler:

Sosyal Medya Kullanım Amaçları Nelerdir

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Sosyal medya kullanım alanları oldukça geniştir. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube ve Twitch gibi platformlar, günümüzde global çapta yaygın olarak kullanılır. Her birinde kullanım hedefleri de değişiklik gösterir. Lakin ana hatları ile bunlar aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;

  1. Eğlence ve Zaman Geçirme
  2. Kurumsal Kullanım
  3. Profesyonel Amaçlı Kullanım
  4. Canlı Yayınlar Yapma
  5. Sohbet Etme

Bu bakımdan sosyal medya geniş bir kitleye hitap eder. Ancak her sosyal medyada bir takım kurallar yer almaktadır. Bu her birinde değişiklik göstermekle birlikte yaş sınırlaması vardır. Kullanıcıların tüm şartlara uyum göstermesi gerekir. Aksi halde bir takım kısıtlamaların uygulanması ya da hesabın kapatılması söz konusudur. 

Eğlence ve Zaman Geçirme

sosyal medya kullanım amaçları
sosyal medya kullanım amaçları

Eğlence ve zaman geçirme, sosyal medyanın kullanım amaçları arasındadır. Günümüzde birçok kişi Facebook, Instagram, YouTube gibi sosyal medyaları zaman geçirmek için kullanılmaktadır. Özellikle Instagram’da bulunan keşfet ekranı kısa sürede binlerce popüler içeriğe ulaşmayı mümkün hale getirir. 

YouTube içerisinde de binlerce farklı konuda video yer alır. Farklı konularda içeriklere ulaşım sağlanabildiği için oldukça pratik, hızlı bir yapısı yer almaktadır. Dolayısıyla günümüzde birçok insan, sosyal medyayı eğlenmek için kullanmaktadır.

Ayrıca içerik paylaşımları da yapılabilmektedir. Bu nedenle insanlar kendilerini takip eden kişilerle bir etkileşim kurabilmektedir. 

Kurumsal Kullanım

sosyal medya kullanım amaçları
sosyal medya kullanım amaçları

Sosyal medya platformları günümüzde global çapta milyonlarca kayıtlı üyeye sahiptir. İnsanlar günün farklı zamanlarında girdiği için 7/24 kullanımı yer alır. Bu durum günümüzde işletmeler ve firmalara büyük bir avantaj kazandırmaktadır. 

Çünkü hedef kitlelerine kısa sürede etkili şekilde ulaşmalarına olanak tanır. Bu nedenle her geçen gün çok sayıda firma Facebook ve Instagram gibi platformlara kaydını gerçekleştirmektedir. Böylece hedef ulaşmak daha kolay ve pratik bir hale gelmektedir.

Dolayısıyla günümüzde sosyal medya kullanımı amaçları arasında bu da vardır. Böylece firmalar tanınırlıklarını arttırabilmektedir. Bununla sınırlı kalmadan kurumsal sitelere, e-ticaret platformlarına olan görüntülemeler de artırılabilmektedir.

Böylece firmalar sektörleri içerisinde tanınırlıklarını kısa sürede arttırabilmektedir.

Profesyonel Amaçlı Kullanım

sosyal medya kullanım amaçları
sosyal medya kullanım amaçları

Her ne kadar sosyal medya ağlarının günümüzde tek kullanımlı eğlence, zaman geçirme gibi sebeplerle değildir. Bunun yanı sıra profesyonel kullanımlar da vardır. İnsanlar sosyal medya ile firmalara ulaşmak, CV hazırlamak için de yararlanmaktadır.

Bu kapsamda özellikle LinkedIn kullanılmaktadır. Buraya kayıt olduktan sıra CV hazırlanabilmekte, böylece firmalara daha hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra iş ilanları da görülebilmektedir.

LinkedIn dolayısıyla sadece CV yapma değil aynı zamanda iş ilanlarını görme ve iş başvurusu gerçekleştirme olanağı da tanır. Bu nedenle sosyal medya kullanım alanları arasında profesyonel kullanım, CV hazırlama, iş ilanlarını görme ve müracaat etme de vardır.  

Şirketiniz veya kişisel sosyal medya hesabınızın sosyal medya takvimini kurgulamak için o ayın özel günlerini hedefleyebilirsiniz.

Canlı Yayınlar Yapma

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber internet ortamlarında tanınma amacını takip edenler de vardır. Bunun için TikTok ve Twitch platformları sıklıkla kullanılmaktadır. TikTok özellikle farklı konularda canlı yayınlar yapmaya, kitleler ile konuşmaya olanak tanımaktadır. 

Bunun yanı sıra daha uzun süreli yayınlarda Twitch devreye girmektedir. Bu kapsamda oyun yayınları da dahil farklı yayınlar yapılabilmektedir. Aynı hedefe yönelik olarak YouTube da sıklıkla tercih edilmektedir.

Dolayısıyla sosyal medya kullanım alanları içerisinde canlı yayınlar da vardır. Böylece insanlar hedef kitleleri ile etkileşime geçebilmektedir. 

Sohbet Etme

sosyal medya kullanım amaçları
sosyal medya kullanım amaçları

Sosyal medya platformlarının kullanım hedefleri oldukça geniştir. Bunların arasında sohbet etme ve iletişim kurma da vardır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medyalar, günümüzde insanlara birbirleri ile iletişime geçme fırsatı sunmaktadır. 

Bu kapsamda kişilerin ilk olarak bir üyelik alması gerekir. Ardından diğer kişilerle beraber Messenger ya da Direct Message gibi yöntemler ile iletişime geçilebilir. Böylece yazılı olarak gerçek zamanlı olarak konuşmak mümkün hale gelir.

Ayrıca sadece bununla da sınırlı değildir. Dilendiği takdirde canlı görüşmelerin yapılması da mümkündür. Bunun için her iki tarafın da kameraya sahip olması gerekir. Bundan sonra hem görüntülü hem de sesli olarak görüşmek mümkün hale gelir.

Özellikle Facebook buna yönelik olarak en çok kullanım sistemlerden biridir. Sosyal medyanın kullanım amaçları incelendiğinde tüm bu sebeplerden ötürü farklı şekillere sahip olduğu görülür. Her kişinin sosyal medyadan beklentisi de değişiklik arz edebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim

Başlık Hiyerarşisi Nedir?

On Page SEO Nedir? SEO Rehberi 101

SEO Uzmanı ve Analitik Düşünme