Search
Close this search box.

Meta Tag (Etiket) Nedir? Dikkat Çekici Meta Tag Tasarımı Nasıl Yapılır?

meta-tag-nedir
İçindekiler:

Meta Tag (Etiket) Nedir? Dikkat Çekici Meta Tag Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Meta tag web sitesinin içeriğini tanımlayan HTML etiketleridir. Kullanıcı tarafından görünmeden saklansalar da web sayfasının kaynak kodlarından fark edilir.

Meta Tag’leri kullanıcı odaklı ve arama motorları kriterlerine uygun hale getirirseniz sitenize ve içeriklerinize profesyonel şekilde tag kurgulayabilir, SEO çalışmaları yaparken sıralamanızı daha fazla yükseltebilirsiniz. Bu sayede aylık tıklanma oranlarınızı kısa sürede yükseltebilirsiniz.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Google’da dikkat çekmek istiyorsanız, bu işlemlerin dikkatli bir şekilde yapılması, sınırların doğru kullanılması gerekir.[/box]

Böylece botlar tarafından daha doğru bir şekilde algılanabilir, sitenizi daha verimli şekilde geliştirebilirsiniz.

Meta,tag,seo

Meta Tag Nedir?

Meta etiket olarak da bilinen meta tag, arama motorunun içeriği daha iyi anlamasını sağlar. Bunlar site hakkında arama motorlarına bilgi verir. Böylece sitenizin SERP sıralamasında daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olur.

Meta taglerin kullanım amacı, sitenizde paylaştığınız içerikler hakkında hem kullanıcıya hem de arama motoruna önbilgi vermektir. Bu sayede Google gibi arama motorları ilgili sayfayı indekslerken daha doğru bir şekilde hareket edebilir. İnternette potansiyel müşterilerinize de bilgi verir. Böylece daha pratik, verimli bir kullanım sağlar.

Meta tag, web sayfasının arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve daha yüksek arama sonuçları sayısını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, meta taglar, kullanıcıların web sayfası hakkında ön bilgi edinmelerine olanak tanır ve sayfanın içeriği hakkında bilgi verir.

Örneğin, bir sayfanın açıklaması meta tagı, arama sonuçlarındaki tanımını belirtir ve kullanıcıların sayfayı seçip seçmeyeceklerine karar vermede yardımcı olur. Anahtar kelime meta tagları ise, sayfanın içeriği ile ilgili olarak belirtilen kelime ve ifadeleri belirtir ve arama motorlarının sayfayı daha iyi anlamasını sağlar.

Meta taglar, web sayfasının daha iyi tanıtılmasını ve daha yüksek arama sonuçlarına ulaşmasını sağlamak için önemlidir. Bu nedenle, web sayfalarının optimize edilmesi sürecinde meta tagların düzgün olarak kullanılması önemlidir.

Meta Tag Nasıl Yapılır?

Meta Title Nediri Nasıl Yapılır? SEO Title Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

meta-tag-title

Meta title internette her sayfada yer alan HTML kodunun bir parçasını oluşturur. Bunlar bir başlık görevi görerek çalışır. Temel amaçları Google gibi arama motorlarının sitenin dizin bölümündeki bağlantıları bulmasını kolaylaştırır.

Meta title yazarken dikkatli olmamak, alacağınız sonuçların kalitesini düşürür. Title oluşturulurken başlığın çok uzun tutulmaması şarttır. Aksi durumda fazlalık kısım otomatik olarak arama motoru tarafından kesilecek, üç nokta şeklinde devam edecektir. Ne yaparsanız yapın bu durum engellenemez. Dolayısıyla maksimum 60 karaktere kadar kullanmanız gerekir.

İnternette müşteri çekmek istiyorsanız, anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gerekir. Ancak başlığı anahtar kelimelere boğmak da bir nevi spam olarak algılanır. İlgili sayfalar cezalandırılarak, en altta kalmaları sağlanır.

Dolayısıyla arama motorları anahtar kelimeleri farklı varyasyonlarını anlayacak kapasitede gerçekleştirilmiştir, sıkça kullanılmamalıdır.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Başlık ve anahtar kelime seçerken, hedef kitle de unutulmamalı, buna göre hareket edilmelidir.[/box]

Ayrıca içeriğe göre siteniz için en doğru hizmetleri alabilirsiniz tarzı cümleler kullanmak, insanları harekete geçirmenize yardımcı olur.

Meta Description Nedir? SEO Description Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

meta-tag-description

Meta description, sitelerin indexte yer alan sayfalarını açıklayan hem Google hem de kullanıcılara ön bilgi veren alanlardır.

Meta description sıklıkla meta etiketi ve title ile karıştırılsa da aslında farklı bir kavramdır. Çoğu site yöneticisi bir içerik oluştururken bunu gözden kaçırır. Ancak arama motorlarında daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, SEO işlemlerinin önemli bir parçasıdır.

Dolayısıyla doğru bir şekilde kullanılması şarttır. İnternette müşteri çekmek istiyorsanız, tag ve title gibi bunların da doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu bakımdan açıklama kısa ve öz olmalıdır. 140-150 karakterden fazla olan unsurlarda, kesmelerin yapılacağı unutulmamalıdır. Anahtar kelime de uygun şekilde belirlenerek kullanılmalıdır.

Dolayısıyla buna uygun hareket edilmelidir. Ayrıca firmalar uygun indirimler için tıklayın, fırsatlarımızı kaçırmayın gibi harekete geçiren eylemlere de yer vermelidir.

Meta tag nasıl kullanılır? Meta Tag Örnekleri

Meta taglar, HTML kodunda belirtilen bir etikettir ve bir web sayfasının <head> bölümünde bulunurlar. Bir meta tagın nasıl kullanılacağı, belirtilmek istenen bilginin türüne göre değişebilir.

Örneğin, bir sayfanın açıklamasını belirtmek için aşağıdaki kod kullanılabilir:

<meta name=”description” content=”Bu, örnek bir sayfa açıklamasıdır.”>Anahtar kelime meta tagı için ise aşağıdaki kod kullanılabilir:

<meta name=”keywords” content=”örnek, anahtar kelime, web sayfası”>Bir sayfanın yazarlık bilgilerini belirtmek için ise aşağıdaki kod kullanılabilir:

<meta name=”author” content=”Adı Soyadı”>Her meta tagın kendine özgü bir formatı vardır ve belirtilmek istenen bilgiye göre farklı şekillerde yazılabilir. Önemli olan, meta tagların düzgün bir şekilde kullanılması ve web sayfasının optimize edilmesidir.

Sonuç

Meta Title Kurgularken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • 50-60 karakter aralığında,
  • Anahtar kelime kullanımı,
  • Mümkünse brandname geçirilmesi
  • Kullanıcıya hitap etmesi sağlanırsa iyi bir title kurgulamış olursunuz.

Meta Description Kurgularken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • 140-150 karekter aralığında,
  • Anahtar kelime kullanımı,
  • Hemen, şimdi, fırsat gibi kullanıcıyı harekete geçiren ifadelere yer verirseniz iyi bir description kurgulamış olursunuz.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Tüm bunları yaparken unutmayın![/box]

Türkçe’yi doğru kullanın, imla kurallarına dikkat edin.

Her harfi büyük, baş harfleri büyük gibi yazım yapmayın. Google bunları agresif olarak nitelendirmektedir.

Doğru anahtar kelimeleri kullanarak doğru hedef kitlesine ulaşın. Bunun için anahtar kelime araçları kullanın ahrefs.com ‘un anahtar kelime aracı işinize yarayacaktır.

Eğer hızlı bir şekilde internette müşteri çekmek istiyorsanız, hemen tıklayarak sunulan fırsatları yakalayabilirsiniz gibi cümlelere yer vermek de insanların dikkatini alma açısından önemlidir.

SEO çalışmaları, temel olarak Google’da dikkat çekmek için kullanılır. Tag, title ve description da bu amaca hizmet eder. Doğru kullanılırsa, istediğiniz sonuçları kısa sürede size sunar.

SEO hakkında daha fazla bilgi almak ve her türlü sorularınız için benimle iletişim kanallarımdan iletişime geçebilirsiniz.

[button color=”black” size=”medium” link=”http://wa.link/cxrimc” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Tanışalım[/button]

Ayrıca dikkatinizi çekebilecek içeriklerim: