Search
Close this search box.

Google Analytics Nedir, Kurulumu ve Kullanımı, Ziyaretçilerinizi Tanıyın

Google-analytics-nedir-kurulum
İçindekiler:

Google Analytics Nedir, Kurulumu ve Kullanımı, Ziyaretçilerinizi Tanıyın

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Google Analytics temel olarak bir web sitesi analiz platformudur. Kullanıcı davranışlarını, kitle lokasyonlarını, giriş yapılan cihazları ve daha birçok veriyi ölçer. Bu çerçevede Arama Motoru Optimizasyonunda daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

SEO çalışmaları sitelerini daha verimli kullanmak isteyen herkes için önemlidir. Böylece Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda olabilir, görüntüleme ve tıklamanızı arttırabilirsiniz. Eğer Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen bu çalışmalardan daha iyi yararlanmak istiyorsanız, Google tarafından sunulan Analytics size en iyi sonuçları teklif eder.

Sitenize gelen trafik kaynaklarını daha kolay görebileceğiniz için, buna göre SEO çalışmaları yapmanız daha da kolaydır. Platform her site sahibi tarafından, ücretsiz şekilde kullanılabilir.

Google Analytics Nedir

Google Analytics’i Neden Kullanmalısınız?

Google Analytics sitenizin daha verimli şekilde kullanımıyla ilgili birçok soruya yanıt verir. Bu kapsamda cevap bulabileceğiniz bazı sorular şöyledir;

 • Ziyaretçiler ortalama kaç sayfa okuyor?
 • Hangi içerikler daha fazla ziyaretçi çekiyor?
 • Web sitesinde an itibariyle kaç ziyaretçi var?
 • Web sitesinde aylık kaç ziyaretçi var?
 • Hangi pazarlama faaliyetleri kaliteli trafik sağlar?

Analytics size ve SEO Uzmanına bu ve diğer birçok konuda yanıt sunar. Bu nedenle SEO çalışmalarınızı daha iyi planlamanızı sağlar.

Google-analytics

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Aşağıda bulunan adımları izlemeniz yeterlidir;

 1. Google Analytics’in adresi olan https://marketingplatform.google.com/about/analytics/ adresine giriş yapın.
 2. Sağ üst köşeden oturum aç butonuna tıklayarak, Analytics’i seçin.
 3. Eğer Google hesabınız yoksa yeni bir Google hesabı açın.
 4. Google hizmetlerde oturum açtıktan sonra Analytics kullanımı başlanabilir. Bunun için önce sisteme kayıt olunmalıdır.
 5. Web sitesini izlemek isteniyorsa, formun alt kısmından istenen web sitesi seçilir. Ardından da mülk adı ve hesap adıyla istenen web sitesinin adresi yazılır.
 6. İzleme kimliğini al dendikten sonra hizmet şartları sözleşmesi kabul edilir.
 7. Yönlendirildiğiniz ekranda komut dosyasını alın ve web sitenize yükleyin.

Analytics kurulumu böylece tamamlanır. Ardından kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.Illustration of business graph analysis Free Vector

Google Analytics’te Karşınıza Çıkabilecek Terimler

Google Analytics kullanmaya başlamadan önce mevcut terimleri bilmek, sitenizi daha iyi yönetmenizi sağlar. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu şekildedir;

 • Ortalama Oturum Süresi: Bir oturumun ortalama uzunluk miktarı
 • Hedefler: Web sitenizde kullanıcıların ne sıklıkla işlem yaptığı ya da tamamlandığı
 • Kampanyalar: Yönlendirme trafiği hakkında ayrıntı bilgi toplama
 • Metrikler: Boyutun toplam ya da oran olarak ölçülebilen ayrı öğeleri

Bunun yanı sıra diğer metriklere de hakim olursanız, Analytics kurulumu ardından daha verimli bir kullanım yapabilirsiniz.Man with laptop analyzing infographics. diagram, bar chart, report flat vector illustration. analysis, marketing, project manager Free Vector

Google Analytics Verileri Nasıl Değerlendirilir?

Google tarafından sunulan Analytics, SEO çalışmaları için size yararlı birçok veri sağlar. Böylece sitenin anlık ve aylık ziyaretçi sayısını öğrenebilir, ziyaretçi kanallarını görebilir, sosyal medyanın site trafiğine etkisini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin ilgi alanlarını, coğrafi dağılımlarını, mobil ve masaüstü tercihlerini kontrol edebilirsiniz.

Platformun sayılabilecek daha birçok özelliği olup ücretsiz olmasının da yardımıyla büyük bir kullanışlılık sahibidir. Her web sitesine kolay ve hızlı entegre edilebilmesi, yazımı bilmeyenlere de pratik sonuçlar sunar.

Gerçek Zamanlı (Realtime)

Google Analytics gerçek zamanlı raporlar kapsamında altı tür veri gösterir. Bunlar genel bakış, konumlar, trafik kaynakları, içerik, etkinlikler ve dönüşümler şeklindedir. Bu kapsamda uygulama ya da sitenizdeki etkinlikler, gerçek zamanlı şekilde izlenebilir.

Bu verileri incelemek için Analytics oturumu açtıktan sonra görünüme gitmeniz, ardından da raporlara tıklayarak gerçek zamanlıyı seçmeniz gerekir.

Kitle / Ziyaretçiler (Audience)

Google Analytics içerisinde bulunan kitle raporları, sizin için anlamlı olan özellikteki kombinasyona göre gruplandırdığınız kullanıcılardır. Böylece onlar üzerinde yapmak istediğiniz çalışmalardan daha fazla verim alınabilir.

Bu verileri görmek için Analytics oturumu açmanız, ardından görünüme giderek raporlardan kitleleri seçmeniz gerekir.

Edinme (Acquisition)

Analytics raporları arasında olan edinme raporları, SEO çalışmaları arasında oldukça önemlidir. Zira mevcut kullanıcıların sitenize nasıl döndüğünü anlamada yardımcı olur. Aynı zamanda yeni kullanıcıların sizi nasıl keşfettiğini de anlamanızı sağlar.

Bu alana erişmek için ekranın sol tarafında bulunan gezinme kısmından raporlara, oradan da gezinmeye tıklamanız gerekir. Ardından tüm incelemeler yapılabilir.

Davranış (Behavior)

Davranış raporları kullanıcıların bir sayfadan diğerine geçtiği yolu gösterir. Böylece sitenizle ilgili hangi bölümlerin etkileşimde tutulduğunu öğrenebilirsiniz. SEO çalışmalarını böylece daha verimli şekilde yönetebilirsiniz.

Bu raporlara ulaşmak ve incelemek istiyorsanız, oturum açtıktan sonra görünüme gitmeniz, ardından raporları seçerek davranışa gelmeniz gerekir.

Dönüşümler (Conversions)

Google Analytics tarafından sunulan dönüşüm raporları, kullanıcıların işlemlerini izler. Bunlar sitenizde içeriklerin ve sayfaların işe yarayıp yaramadığını görmede oldukça yararlıdır. Böylece site planlamanızı daha başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dönüşüm raporlarına ulaşmak istiyorsanız, tıpkı diğerleri gibi raporlar ekranından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Search Console Kurulumu‘nu öğremek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.