Search
Close this search box.

Google Ads Nedir?

google ads nedir
İçindekiler:

Google Ads Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Google ADS internette bulunan reklamları kurgulamak için kullanılan bir Google aracıdır. Bu çerçevede firmalar, ürünleri ve firmaları hakkında tanıtım gerçekleştirir. Sadece Google’da değil aynı zamanda YouTube’da da yapılabilir. 2000 senesinden bu yana kullanılmakta olup birçok firma, işletme günümüzde internete reklam verir.

İnternetin 7 gün 24 saat aktif bir şekilde kullanılması, bu anlamda büyük avantajlar sağlar. Bu sayede yer ve mekan fark etmeksizin her zaman ve her yerde hedef kitlenize ulaşabilir, tanınırlığınızı ve satışlarınızı arttırma olanağı bulabilirsiniz.

Google Adwords ile böylece istediğiniz sonuçlara kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Bunun için ayıracağınız bütçe size bağlı olduğu için uygun çözümler bulabilirsiniz.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Ayrıca Seo Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? içeriğimize de göz atabilirsiniz.[/box]

Google Ads Nedir Ne İşe Yarar?

google ads nedir2
google ads nedir2

Reklam filmleri ürün veya firmanın tanıtımını yapar. Günümüzde bu filmler geleneksel ve dijital reklamlar olarak iki kategoride ele alınabilir. Geleneksel türde dergiler, radyolar, televizyonlar, gazeteler gibi araçlar kullanılır.

Dijital reklamcılık çerçevesine ise Adwords ve sosyal medya reklamları dahil birçok seçenek girer. Bu çerçevede kişiler, farklı reklam seçeneklerini tercih edebilir. Ana hatları ile bunlardan bazıları şu şekilde maddesel gösterilebilir;

 • Yeniden Pazarlama Reklamları
 • Alışveriş Reklamları
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • Arama Ağı Reklamları
 • YouTube Reklamları

Her reklam filmi farklı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Google Adwords de gereksinimlere göre tercih edilir. İnternet sistemleri her gün kullanıldığı için böylece hedef kitlenize zaman mekan fark etmeden ulaşabilir, tanıtım yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aşağıdaki avantajları sayesinde, firmanıza en uygun seçenekleri almanıza yardımcı olur;
Reklamı oluştursanız bile sonraki tarihlerde anlık değişikliklerde bulunabilirsiniz.

 • Konum hedeflemesi yapılabilir.
 • Dil hedeflemesi yapılabilir.
 • Bütçe harcamasına dair analizler yapılabilir.
 • Çevrimiçi satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Adwords ile kısa süre içerisinde en fazla kişiye ulaşmanız mümkündür. Bu sayede hedef kitlenize ulaşmak için hangi derginin tercih edileceği, hangi radyo ve televizyonun tercih edilebileceği gibi konular düşünülmeden en iyi sonuçlar alınabilir.

Bunun için sadece reklam planlamasını doğru yaparak, bütçenizi doğru planlamanız gerekir. Unutmamanız gereken önemli olan ne kadar bütçe ayırıldığı değil, nasıl değerlendirildiğidir.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Dijital Pazarlama Nedir? Kapsamlı Rehber içeriğimizi okumuş muydunuz?[/box]

Google Ads İle Ne Yapılır?

google ads nedir 4
google ads nedir 4

Google Adwords ile firma ve ürünlerinize dair reklamları internette yayınlayabilirsiniz. Böylece daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz. Bu esnada kullanabileceğiniz reklam türleri oldukça geniştir. Günümüzde en çok kullanılan teknikler şu şekilde açıklanabilir;

 1. Alışveriş Reklamları: İnternet sitesinde mevcut belirli ürünlere dair detaylı bilgiler ve resimler içerir. Bu sayede müşterilerinize gerekli bilgileri vermek hedeflenir.
 2. Metin Reklamlar: Ürünleri Google network üzerinde tanıtmak için tercih edilmektedir. Reklamlar Arama sonuçlarında Google Arama İş Ortakları sayfasında yer alır.
 3. Video Reklamlar: Genellikle mobil uygulamalarda ve YouTube gibi araçlarla görülür. Bu nedenle kısa sürede anlaşılacak, gerekli mesajı verecek biçimde dikkatli oluşturulur.
 4. Görüntülü Reklam: İnternet vasıtası ile farklı reklam seçenekleri ile irtibat kurma olanağı sunar. İnsanlar internette dolaşırken, video izlerken yahut mobil uygulama kullanırken söz konusu reklamlara denk gelir.

Ancak tüm avantajlarını görmek için Google Adwords nasıl yapılır konusunun detaylı şekilde bilinmesi gerekir.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Seo İşletmeler İçin Neden Önemlidir? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.[/box]

Google Ads Nasıl Kullanılır?

google ads nedir3
google ads nedir3

Her ne kadar zor ve karmaşık gibi görülse de aslında Google Ads nasıl kullanılır oldukça pratiktir. Sadece ne yapmanız gerektiği bilinmelidir. Zira hatalı işlemler yapılması, bütçenin doğru değerlendirilmemesi hedef kitlenize verimli şekilde ulaşmanıza olanak sunmaz.

Dolayısıyla reklam hazırlarken öncelikle hedef kitle belirlemeniz gerekir. Böylece daha fazla kişiye ulaşarak verimli sonuçlar almanız mümkündür. Reklam hazırlanırken,

 • Marka tanınırlığı,
 • Erişim,
 • Ürün ve marka,
 • Potansiyel müşteriler,
 • Kurumsal site trafiği gibi konular da incelenmelidir.

Bundan sonra Google Ads kapsamında hangi reklam türü kullanılacağı belirlenmelidir. Bunlardan hangilerinin tercih edileceği firmalara ve gereksinimlerine göre değişiklik arz eder. Reklam filmi planlanırken şu gibi konulara da özen gösterilmelidir;

 • Tanıtımların ne kadar süre olacağı
 • Teklif stratejisini tespit etme
 • Ağ hedefleme
 • Günlük bütçe
 • Dil ve konum hedefleri

Google Ads için bunlar doğru doldurulursa daha fazla kişiye ulaşmanız, bütçenizi doğru değerlendirmeniz mümkündür. Ayrıca reklamda metin içine reklama ve konuya uygun anahtar kelimeler de yerleştirilmelidir.

Ayrıca Başka İçeriklerim: