Dijital PazarlamaSEO
Trend

Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Evergreen içerik, sürekli güncel kalabilen, kullanıcılar tarafından her dönem okunabilen SEO için optimize edilmiş ve yüksek düzeyde alakalı ve niteliksel olması amaçlanan kaliteli içeriktir.

Amacı, kullanıcılardan sık sorulan bir soruyu yanıtlamak ve zaman içinde istikrarlı bir organik trafik kaynağı oluşturmaktır. Ancak diğer pazarlama teknikleri gibi, bu tür içerik her derde deva değil, artıları ve eksileri var. Markalar için evergreen içeriğin avantajlarından bazıları şunlardır;

Gittikçe daha etkili kılan bir “kartopu” etkisine sahiptir. Bloğunuzda her zaman evergreen olan birkaç makaleniz olduğunda, size her ay ziyaretçi getirecek bir organik trafik kaynağı oluşturmuş olacaksınız. Zaman geçtikçe ve trafik arttıkça bu ziyaretlerin sayısı da artacaktır.

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen content paylaşmak kolaydır. Evergreen içerik fikri, kullanıcılardan gelen ortak bir soruyu yanıtlar. Dolayısıyla faydalı bulurlarsa, benzer bir durumda başkalarıyla paylaşmaları kolay olacaktır. Bu etkiyi en üst düzeye çıkarmak için gömülü listeler, resimler, tweet’ler veya videolar gibi varlıklarla ilgi çekici, okunması kolay içerik oluşturulmalıdır ve elbette, her içerikte paylaşmak için sekmeler ekleyin ve sosyal ağlarınızda yayınlayarak bir örnek oluşturun.

Evergreen içerikte çok yıllık durumu daha fazla araştırma gerektirir. Her zaman yeşil kalan içeriğin çalışması ve rekabetteki diğer benzer makalelerden öne çıkması için kaliteli olması ve kullanıcının sorusuna derinlemesine bir cevap vermesi gerekir. Ve bunun içinde ilk şey, sorumluluğunuzu yapmak için zaman ayırmak ve konuyla ilgili derin bir araştırma yapmaktır.

Örnek Evergreen İçerik:

SEO özelinde içerikler paylaştığım sitem için “Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?” yazısı bir evergreen içeriktir. Çünkü kullanıcıların merak ettiği bir soruya yanıt veriyor ve bir döneme has değil her daim geçerli bir içeriktir.

Bir kadın giyim sitesi için örnek içerik: Büstiyer Nedir?
Bir mücevher sitesi için örnek içerik: Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır? gibi örneklerle çoğaltabiliriz.

Siz de sektörünüz özelinde kullanıcıların merak ettiği soruları yanıtlayan bir içerik hazırlarsanız bu sayfalardan trafik elde edebilirsiniz.

Evergreen İçerik Üretmenin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Evergreen Içerik Nasıl Yazılır
evergreen içerik nasıl yazılır

Sorun giderme; en iyi içerik, kullanışlılığıyla öne çıkan içeriktir. Pazarlamanın anahtarlarından biri, kullanıcıların hangi sorunları ve ihtiyaçları olduğunu belirlemek ve bunlara yanıt vermektir, bu nedenle ilk iş, kullanıcıların çevrimiçi olarak ne sorduğunu araştırmaktır.

İyi bir anahtar kelime araştırması, kullanıcıların Google’da aradığı sorgular hakkında size fikir vermelidir. Kullanıcılardan en sık sorulan soruları belirledikten sonra, bunlara kesin olarak cevap vermek için harika bir makale yazabilirsiniz. Kullanıcıların aratma yaptığı popüler anahtar kelimeleri Google Adwords’ün Keywordplanner aracıyla yapabilirsiniz.

Listeler; en başarılı içerik türleri üzerine yapılan araştırmalar, listelerin uzun süredir sevildiğini ortaya çıkarmıştır. Ziyaretçileri çekmenin en etkili yollarından biri, gönderinizin başlığına bir sayı eklemektir, örneğin, “Her zaman yeni içerik oluşturmak için 7 temel ipucu” şeklinde yapılabilir. Elbette, oluşturduğunuz listenin türüne bağlı olarak eskimemeleri için içerikleri zaman zaman gözden geçirmeniz gerekebileceği de unutulmamalıdır.

Öğreticiler ve kılavuzlar; bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmediğinizde, bilen birini bulmaya çalışırsınız. Bir kütüphane kurmaktan kişisel gelişime kadar, eğitim fırsatları çok geniştir. Markanızla ilgili birkaç konu seçin ve kullanıcılara sorunlarını çözmek için bilmeleri gereken her şeyi açıklayın. Bu şekilde olumlu dönüşler alabilirsiniz.

Hangi İçerikler Evergreen Olabilir?

Evergreen content çok somut olamaz. Aradığınızın birçok kullanıcının karşılaştığı bir soruna çözüm olduğunu ve bu çözümün uzun yıllar olması gerektiğini dikkate aldığınızda bu tarz içeriklerin daha genel konulara odaklanması gerektiğini görebilirsiniz.

Evergreen Içerik Nasıl Yazılır
evergreen içerik nasıl yazılır

Genel olarak Evergreen content çoğu marka için değerli bir yatırımdır, ancak bunu daha hızlı, daha hedefli ve oluşturması daha kolay olan diğer içerik türleriyle birleştirmek gerekir. Doğru yüzde size kalmıştır: bazı uzmanlar, bir blog içeriğinin %80’inin her zaman Evergreen olması gerektiğini söylerken, bazı markalar için ayda bir ayrıntılı gönderi fazlasıyla yeterli olabilir.

Evergreen Olamayacak İçerikler

Evergreen içerik oluşturmak, büyük bir zaman yatırımı gerektirir. Konuyu derinlemesine incelemenin yanı sıra, bir makale yazmak da sıkıcı olabilir. Bu gereksinim, içerik, grafik veya infografik eklediğinizde veya bunları video formatında sunduğunuzda daha da artar. Bu nedenle, planlama yapmak bir anahtardır. Basit cevaplar içeren içerikler evergreen olmaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim:

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Her Türlü Sorularınız İçin Benimle İletişime Geçebilirsiniz.