Search
Close this search box.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Bulma Yolları (En Etkili Yöntemler!)

düşük rekabetli anahtar kelime
İçindekiler:

Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Bulma Yolları (En Etkili Yöntemler!)

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Düşük rekabetli anahtar kelimeler SEO çalışmalarında iyi bir başlangıç yapmak için ideal bir stratejidir. Anahtar kelime dijital ortamda oldukça önemlidir. Bunun için hangi sektörde olduğunuz, hangi hizmetleri sunduğunuz ve amaçlarınız önemli değildir. Zira anahtar kelimeler blog, kurumsal ya da e-ticaret sitelerinize daha fazla ziyaretçi çekmek için kullanılır. Bu nedenle büyük bir önem taşır.

Anahtar kelimeler doğrudan Google ve diğer arama motorları tarafından kullanılan algoritmaya hitap etmek için kullanılır. Arama motorlarının kullandığı botlara listelemede yardım ederek, bir internet sitesinin daha yukarıda listelenmesine yardımı olur.

Bilindiği üzere internet kullanıcıları birinci sayfadan başlayarak bir inceleme yapar. Genellikle ilk birkaç sayfada istenen sonuçların hepsine ulaşılır. Dolayısıyla siteniz ne kadar yukarıda olursa alacağınız görüntüleme ve tıklama o kadar fazla olacaktır.

Eğer bu oranlarınızı yükseltmek istiyorsanız, doğru anahtar kelime ile daha iyi sonuçlar almaya başlayabilirsiniz. Ancak bunları kullanırken dikkatli olmanız da gerekir.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Bulmak Neden Önemli?

düşük rekabetli anahtar kelime
düşük rekabetli anahtar kelime

Anahtar kelime kullanımı günümüzde her site tarafından yoğun bir şekilde yapılır. Bu durum her sektörde rekabeti de beraberinde getirir. Her ne kadar çözümün olmadığı düşünülse de bir takım seçenekler vardır.

Anahtar kelimeler kendi içinde kullanım durumuna göre yüksek ve düşük rekabetli olarak ikiye ayrılabilir. Bir anahtar kelimenin çok fazla kullanılıyor olması, insanlar tarafından da çok ilgi gördüğüne işaret eder.

Ancak aynı zamanda kullanan sitelerin de yoğunluğunu gösterir. Dolayısıyla sizin büyük bir rekabete girmenize neden olur. Düşük rekabetli olanlar ise bunun tam tersidir. Daha az kullanıcı tarafından incelendiği için düşük rekabetli anahtar kelime daha az bir kullanıma sahiptir.

Bu nedenle görünürlüğünüzü de daha fazla yükseltir. Her ne kadar toplamda o kelimeyi araştıran daha az olsa da mevcut kişiler tarafından daha fazla görüntüleme almanıza yardımcı olur. Eğer siteniz yeniyse, kuruluş aşamasındaysa ya da aldığınız ziyaretçiler çok düşükse size en iyi sonuçlara ulaşmanızı destekler.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Bulma Adımları

Düşük rekabetli anahtar kelime nasıl bulunur? Bu konuda seçenekler oldukça geniştir. İlk olarak bir internet kullanıcısı gibi düşünüp beyin fırtınası yapabilirsiniz. Bu kapsamda en çok araştırılabilecek şeyleri düşünerek aklınıza gelen sonuçları yazabilirsiniz.

  1. Anahtar kelime araştırması yapacağınız araca giriş yapın, (Ben Semrush kullandığım için Semrush üzerinden ilerleyeceğim)
  2. Keyword Magic Tool aracına tıklayalım,
  3. Araştırma yapmak istediğimiz anahtar kelimeyi arama çubuğuna yazalımmagic tool
  4. Çıkan sonuçları KD sütununda sıralamasını değiştirerek düşük rekabetli olanlardan başlayacak şekilde sıralayalım.

Örnek olarak SEO konusunda hizmet veriyorsanız, müşterileriniz ana hatları ile şu gibi konuları araştırabilir;

Bundan sonra sadece bulduğunuz bu anahtar kelime seçeneklerini inceleyerek, uygun olanları kullanmanız gerekir. Ancak burada düşük/yüksek olduğunu anlamak oldukça zordur. Ancak filtre hizmetlerinden yararlanarak, buna bir çözüm bulabilirsiniz.

Günümüzde Semrush ve Ahrefs gibi bir takım araçlar, anahtar kelimelerin ne kadar zor olduğunu, kullanım oranlarını size gösterir. Bu nedenle düşük rekabetli olanları daha iyi şekilde görmeniz mümkündür.

düşük rekabetli anahtar kelime 332

Yukarıda gördüğünüz tablo Semrush aracından alınma ve SEO’ya dair birkaç anahtar kelimenin aranma hacmi, anahtar kelime zorluğu, trend ve sonuçlarını göstermektedir.

  • SEOcu Nedir,
  • Google SEO Nedir,
  • Seo Bilgisi Nedir? gibi kelimelerde yükselmeniz biraz vakit alabilir.

Başlangıçta bu tür yüksek rekabetli anahtar kelimelerden ziyade düşük rekabetli olanlara yönelmeniz daha iyi olacaktır.

Örnek olarak aşağıdaki tablodaysa SEO sektöründe düşük rekabetli anahtar kelimeleri görüyorsunuz:

düşük rekabetli anahtar kelime 3323

Bunların yanı sıra Google’da arama sonuçlarından da yola çıkabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bunların araştırılma oranlarının yüksek olduğudur. Kullanım da bu nedenle daha fazladır.

Anahtar Kelime Planlama Araçlarını Kullanmak

Düşük rekabetli anahtar kelime bulmak Google ve beyin fırtınası yöntemleriyle neredeyse imkansızdır. Semrush gibi araçlar size yardım ederek kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olsa da farklı ve daha pratik bir yöntem de vardır.

Anahtar kelimeler büyük önem taşıdığı için günümüzde buna yönelik hizmet veren onlarca araç vardır. Yukarıda bahsettiğimiz araçlar, bunlardan sadece bazılarıdır. Bunlar sayesinde birkaç kelime yazarak sonuçları görebilirsiniz.

Ardından aylık arama hacimlerine göre bir değerlendirme yapabilirsiniz. Hacim ne kadar düşükse rekabet de orantılı olarak azalır. Semrush ve Ahrefs gibi platformlardan bu bakımdan yararlanabilir. Ancak anahtar kelime hizmeti sunan her sistem farklıdır. Dolayısıyla birini tercih etmeden önce incelemek tavsiye edilir.

Rekabet Gücü Yüksek Anahtar Kelimeleri Kullanmaktan Kaçınmalı Mıyız?

Düşük rekabetli anahtar kelime önemli olsa da bu yüksek rekabetli olanlardan kaçınmanız anlamına gelmez. Rekabetin yükselmesi aynı zamanda görünürlüğün de fazla olması anlamına gelir. Eğer siteniz yeniyse veya aldığınız etkileşimler azsa yüksek rekabetli olanlar gelişmiş rakipleriniz arasında görünmez olmanıza neden olur.

Dolayısıyla bu durumda düşük rekabetli olanlarla gelişmek daha hızlı olacaktır. Ancak halihazırda gelişmiş oranlarınız varsa düşük olanlar, size ekstra seçenekler sunmaz. Bu durumda yüksek rekabetli anahtar kelime kullanmak daha iyi sonuçlar sunabilir.

Dolayısıyla sitenizin tıklama/görüntüleme oranlarına göre hareket ederseniz, daha iyi çözümler bulabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim: