Search
Close this search box.

Duplicate Content Nedir?

gokhan-vatanci-duplicate-content
İçindekiler:

Duplicate Content Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Duplicate content, bir yazının farklı bir kaynaktan kopyalanmış olduğunu ifade eder. Yazı gerek tam anlamıyla gerekse belirli bir bölümü alınmış şekilde olabilir. Eğer gerek bireysel gerekse kurumsal web sitelerinizi daha iyi yönetmek, daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız bu durumdan kaçınmanız gerekir.

Aynı zamanda yinelenen içerik olarak da bilinen bu durum, her web sitesi için ciddi bir tehdit oluşturur. Zira arama motorlarının, web sitelerini taramasının amaçlarından biri bu durumu incelemektir.

Arama motorları internet kullanıcılarına daha iyi çözümler sunabilmek için algoritmalarını geliştirmiştir. Arama motorları, özellikle Google’ı ele alırsak iltimas göstermeyeceği en büyük hata duplicate yani kopya, intihal içeriklerdir. Eğer içerikleriniz kopyalanmışsa daha aşağıda sergileyecek; böylece daha az tıklama ve görüntüleme almanıza neden olacaktır.

Dolayısıyla SEO çalışmalarında en önemli noktalardan bir tanesi özgün içerik oluşturma, mevcut içerikleri özgün hale getirme oluşturur. Eğer bu konu üzerine SEO uzmanlarıyla çalışırsanız, kısa süre içinde en iyi çözümleri almanız mümkündür.

gokhan-vatanci-duplicate-content-3

Duplicate Content Türleri Nelerdir?

Kopya içerik iki farklı türe sahiptir. Bunların her ikisi de arama motoru optimizasyonunu olumsuz şekilde etkiler. Bunlardan birincisi external duplicate content’tir. Bu durumda bir ya da birden fazla internet sitesinden alınan içerikler tanımlanır.

İkincisi ise internal duplicate content’tir. Bu da kendi yazdıklarınızı yine kendiniz kopyalarsanız oluşacak olan duplicate türüdür. Kopya içerik üretmek SEO kurallarına karşı gelmiş olacağınız için olumsuz sonuçlar alınacaktır. Dolayısıyla yinelenen içerik genel kanının aksine sadece site dışında geçerli değildir.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Özellikle site içi yapılan alıntılar, sıklıkla e-ticaret sitelerinde benzer ürünlerde görülmektedir.[/box]

Eğer arama motorları tarafından daha iyi sıralanmak istiyorsanız, tüm içeriklerinizin yüzde 100 özgün olması ve sadece ilgili sayfa için kaleme alınması büyük önem taşımaktadır.

Duplicate Content Nasıl Anlaşılır?

gokhan-vatanci-duplicate-content-4

Her ne kadar duplicate content anlaşılmaz, karmaşık bir durum gibi görülse de görülmesi oldukça kolaydır. Bunun için farklı çözümler vardır. Bunlardan en temeli herhangi bir yazı kaleme alırken, bunu daha önce yazıp yazmadığınızı düşünmektir.

Eğer yazmışsanız, içerikleriniz kesin olarak farklı konuda olmalı, aynı kaleme alınmamalıdır. Aksi durumda yinelenen içerik olarak sınıflandırılacak, böylece arama motoru optimizasyonunu olumsuz etkileyecektir.
Bunun yanı sıra içeriklerinizin farklı noktalarını Google gibi arama motorlarında taratırsanız da benzerlik olup olmadığını anlamanız mümkündür. Ancak daha pratik, hızlı çözümler arıyorsanız internette bulunan intihal programları size daha verimli sonuçlar sunar.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]Bunun için benim de kullandığım Small SEO Tools aracını kullanabilirsiniz.[/box]

Lakin bunlarla bir tarama yapmışsanız ve düzeltmeler gerçekleştirmişseniz, ardından tekrar tarayarak sorunun farklı problemlerin olup olmadığını da incelemeniz gerekir. Zira bazen mevcut hatalar, bazılarının görülmesini engelleyebilmektedir.

Ayrıca farklı duplicate content tespit araçları farklı sonuçlar gösterebilmektedir. Bu nedenle birkaç seo aracında tarama yapmak daha emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak daha iyi SEO çözümleri için Google Search Console kullanırsanız, sitenizin içerisinde yenilenen içerikleri görebilirsiniz.

Duplicate Content Nasıl Çözülür?

Yinelenen içerik kurulma amacı ne olursa olsun, her web sitesi için büyük bir sorun meydana getirmektedir. Bunların yaşanmamasını istiyorsanız, tüm içeriklerinizi sıfırdan oluşturmanız gerekir. Ancak bu durum da bazen tekrara neden olabilir. Dolayısıyla yazınız bittikten sonra araçlar kullanarak kontrol etmek, düzeltme yapmanıza yardımcı olur.

Lakin bazı durumlarda alıntılar yapmanız şart olabilir. Burada bilmeniz gereken, sitenize küçük alıntılar yerleştirebileceğinizdir. Böylece SEO kurallarına karşı gelmeden çözümler bulabilirsiniz. Bu sayede kullanmanız gereken bilgileri ya da içerikleri daha verimli şekilde alabilirsiniz.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Genellikle kvkk metni, uzaktan satış sözleşmesi gibi hukuksal metinler birden fazla sitede kullanıldığı için Google bunları duplicate olarak niteleyebilir, bu tür metinlere noindex uygulaması sayesinde çözüm bulmanız yine mümkündür.[/box]

Duplicate Content’e Neden Dikkat Edilmelidir?

İnternet incelendiğinde, birçok web sitesinin kopya içerik konusuna pek de önem vermediği görülmektedir. Bunun en büyük sebebi, ne gibi sonuçlarının olacağını bilmemektir. Eğer yinelenen içerikler bulunuyorsa, Google tarafından kullanılan algoritma sizi daha aşağıda listelemeye başlayacaktır.

Kullanıcılar birinci sıradan itibaren araştırma yaptığı ve en fazla üç Google sayfası ziyaret ettiği için ne kadar aşağıda olursanız, aldığınız görüntüleme ve tıklamalar o kadar düşük olacaktır. Bu sebeple veriminiz ciddi şekilde azalır.

Şayet e-ticaret siteniz varsa, bu durum ayrıca satışlarınızın da azalması anlamına gelir. Dolayısıyla özgün içeriklere sahip olmak hem kurumsal hem de bireysel siteler için SEO’da yükselmek için şarttır.