Search
Close this search box.

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

anahtar kelime yamyamlığı
İçindekiler:

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Anahtar kelime yamyamlığı, sitenizde zaten kullanılmakta olan bir anahtar kelimeyi başka bir sayfada sıralama yapmak için kullanma uygulamasıdır.

Örneğin, “dövme” ile ilgili anahtar kelimelerden bahseden bir sayfanız var ve bu sayfa varken “dövmeler” için bir sayfa daha oluşturursanız, her iki anahtar kelime birbiriyle çakışıp rekabete girecektir. Bu da sizin potansiyel kazancınızı düşürecektir.

Anahtar kelime yamyamlığı nedir? Kurumsal siteler ya da e-ticaret platformları, markalarını ön plana çıkarmak, hedef kitlesine kolay bir şekilde ulaşmak için SEO çalışmaları yapar. Bunun için anahtar kelime çalışmaları gerçekleştirilerek, ön planda olması gereken sözcüklere karar verilir. Ancak bunlar Keyword Cannibalization yapılmasına sıklıkla neden olur.

Hedef anahtar kelime üzerine çeşitli sayfa oluşturmak ne kadar bir artı gibi görülse de aslında siteniz için olumsuz durumlara neden olur. Zira görünürlük kazanmasını istediğiniz sayfaları geri plana atarak tıklama ve görüntülemelerinizi geri plana itebilir.

Anahtar kelime yamyamlığı yapmamak, internet sitenizi daha iyi bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Peki Anahtar Kelime Cannibalizasyonu nedir?

Bazı kişiler rakibinizin anahtar kelimesini kullanmanın sıralamanızı yükseltmenin güvenli bir yolu olduğunu düşünebilir, ancak bu doğru değildir. Google sıralamalarını yükseltmenin en iyi yolu, hedef kitlenizin ne istediğine odaklanan içerikler oluşturmaktır (ne aradıklarını tahmin etmeye çalışmak yerine).

Anahtar Kelime Yamyamlığı Neden Yapılmamalı?

Anahtar kelime yamyamlığı markaların bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde bir anahtar kelimeyi ya da buna ait farklı türleri birden fazla kez çalışmada kullanmaktır. Bu durum siteler üzerinde olumsuz bir etki bıraktığı için dikkatli olunması şarttır.

  • Sitenize olan geri dönüş oranlarını düşürür.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimede kazanacağınız otoriteyi bölüştürmenize neden olur.
  • Müşterilerin markanıza olan güvenini düşürür.
  • Kişinin farklı sayfalara yönelmesine sebep olacağı için hedefe ulaşmayı engeller.
  • Sayfalarınızın arama motorlarında sıralama kaybetmesine neden olur.
  • Sitenizde yükselmesini istemediğiniz bir sayfanızın ön plana çıkmasına neden olabilir.
  • Dolayısıyla SEO planı doğru yapılmalı, anahtar kelimeler dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilmeli?

keyword cannibalization
keyword cannibalization

Bu durum bir ya da birden fazla kelimeyi, çalışma içinde kullanmayı gösterir. Bunun yaşanmaması için anahtar kelimelerin doğru seçilmesi gerekir. Aşağıda bulunan konulara dikkat etmek size bu noktada yardımcı olacaktır.
Arama hacmi göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Arama hacmi yüksek kelimeler tercih edilmelidir.
  • Sadece kısa kuyruklu anahtar kelimeler değil uzun kuyruklu olanlar da tercih edilmelidir.
  • Anahtar kelimelerin kullanım yüzdesi 1 veya 2 olmalıdır. Yazınız kaç kelimeyse bunun yüzde 1 veya 2’si üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Bunlara dikkat ederseniz, anahtar kelime yamyamlığı yapmaktan da kurtulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nelere Sebep Olur?

Anahtar kelime yamyamlığı yapmak, sitenizin otorite ve kalitesine zarar verir. Bunun yanı sıra içeriklerinizin de sınırlı sayıda olduğunu, hedef anahtar kelimeniz ile alakasız olabileceğini gösterir. Bu durum doğal olarak Google gibi bir arama motorunun, sıralamanızı düşürmesi ile sonuçlanır.

Ayrıca yükseltmek istediğiniz sayfa yerine farklı bir sayfanızı yükselterek olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu bakımdan sıranızın verimliliğini düşürür. Görülmesini istemediğiniz bir sayfanın çıkması tıklama oranlarınızın azalmasına da neden olabilir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Ürün Ve Hizmetleri Nasıl Etkiler?

anahtar kelime yamyamlığı
anahtar kelime yamyamlığı

Eğer e-ticaret yapıyorsanız ya da kurumsal sitenizden hizmet satıyorsanız, anahtar kelime yamyamlığı veriminizi olumsuz bir şekilde etkiler. Zira aynı başlığa ve anahtar kelimelere sahip iki farklı site, karışıklığa neden olabilir.

Google bunların her ikisini de spam olabileceğini düşünerek düşürebilir. Bu aynı zamanda dönüşüm oranlarınızı da etkiler. Aynı kelimelerin kullanılması, eşit bir şekilde dönüşüm alınmasının önüne geçer.

Bu da ürün ve hizmet satışlarından istediğiniz verimin alınamamasına sebep olur.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nasıl Anlaşılır?

Peki, sitenizde bu durumun olup olmadığı nasıl anlaşılır? Anahtar kelime yamyamlığı geçmiş içeriklerinizde, yazılarınızda da olabilir. Bunları düzeltmemek de SEO kurallarına uyumsuz bir site sahibi olmanıza neden olur. Dolayısıyla veriminizi kötü etkiler.

İster bloğunuzda isterseniz kurumsal sitenizde bu durumun olup olmadığını görmek istiyorsanız, şu konulara dikkat edebilirsiniz;

İçerik kontrolü:

Çok fazla içeriğiniz/siteniz bulunmuyorsa bu yöntemi kullanarak Keyword Cannibalisation yapıp yapmadığınızı görebilirsiniz.

Arama motoru sorgusu:

Google gibi bir arama motoru aracılığıyla sorgulama yapmak, site içindeki anahtar kelimeleri görmenize ve düzenleme yapmanıza izin verir.

Araçlar:

SEO işlemleri için özel sunulan araçlar bulunur. Ücretli olan bu seçenekleri incelerseniz, Keyword Cannibalism yapıp yapmadığınızı anlamanız mümkündür. Tercih edebileceğiniz seçenekler oldukça geniştir. Örneğin Semrush aracını kullanarak hangi sayfalarda tekrara düştüğünüzü ve aynı kelimeyi hedeflediğinizi görebilirsiniz.

Zayıf sayfaların incelenmesi:

Sitenizde bulunan düşük kaliteli sayfalar sitenizin başarısını olumsuz etkiler.

Bunları düzelterek daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Bu gibi içerik optimizasyonu işlemleri sayesinde Keyword Cannibalism sorununuzu çözmeniz de mümkündür.

Sitenizin mevcut durumunun nasıl olduğunu uzman SEO ajansı ile anlaşarak inceletirseniz, sorunlarınızı görebilir, buna göre gerekli önlemleri alabilirsiniz. Böylece bloğunuzu, kurumsal sitenizi ya da e-ticaret platformunuzu daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.