Search
Close this search box.

Disavow Nasıl Yapılır? Sitenize Gelen Zararlı Bağlantılar

rsc6d7bo0fa-780x470
İçindekiler:

Disavow Nasıl Yapılır? Sitenize Gelen Zararlı Bağlantılar

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

SEO yöntemleri firmalara internet üzerinde daha görünür olmasını sağlar. Ancak Anti-SEO’nun açılımı bundan daha farklıdır. Özellikle rekabetin sık olduğu anahtar kelimelerde, rekabet halinde olan firmalar tek taraflı ya da karşılıklı şekilde, zarar veren, spam bağlantılar kullanabilir. Disavow çalışması bu tür bağlantıların reddetme çalışması demektir.

Bu durum anti-seo olarak adlandırılmakta olup birçok kullanıcı bu durumdan şikayetçidir. Buna yönelik kurtulma programları, her geçen gün önem kazanır. Google’un spam ekip lideri olan Matt Cutts tarafından duyurulan araç, web sitesine istek dışı gelen bağlantıları reddetmeye olanak tanır.

Disavow olarak da bilinen bu araç, pratik bir şekilde kullanılır. Ancak dikkatli olunması şarttır. Zira hatalı kullanım durumunda, arama motorlarındaki performanslarınıza da zarar verebilir. Dolayısıyla sadece sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay ya da düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanmanız durumunda yapılması önerilir.

Disavow Nasıl Yapılır?
Disavow Nasıl Yapılır?

Spam Kontrolü Nasıl Yapılır?

Spam link kontrolünün yapılması her site sahibi için büyük bir önem taşır. Böylece sitenizi güvene almanız mümkündür. Yapacağınız birkaç küçük inceleme, bu konuda sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Eğer mail üzerinden nasıl anlayabileceğinizi düşünüyorsanız, öncelikle göndericinin mail adresine bakılmalıdır.

Zararlı bağlantılar yollanırken metin içeriği de yollanır. Bunu da kontrol etmeniz şarttır. Google ve Amazon gibi platformlar, size özel içerikli mailler atmaz. Atsa dahi hediye kapsamında bir şey sunmaz. Aynı şekilde farklı, tanımadığınız insanlar size ulaşıp bir şey hediye etmeye çalışmaz.

Bunun yanı sıra maillerde zararlı backlink çalışmaları https alamaz. Zira bu bir güvenlik sertifikasıdır. Spam dosyalar virüs içerdiklerinden, mail sağlayıcınız bunları tarayarak spam klasörüne atar.

Spam Linklerin Zararları Nedir?

Backlink doğru bir şekilde kullanıldığında sitenizi Google’da daha üst sıralarda sergileyebilir. Ne var ki günümüzde zararlı bağlantılarda da sıklıkla kullanılır. Bunlara dikkat etmemek, sitenizin tehlike altına girmesi demektir.

Eğer sitenize gelen bağlantıların çıktığı sitenin yaşı eski değilse, bulunduğu alanda otoriteye sahip değilse zararlı olması muhtemeldir. Dolayısıyla bunların reddedilme listesine engellenmesi gerekir. Günümüzde sadece spam amacıyla kurulan siteler mevcut olup bunları backlink almak, Google’a sizin de spam olduğunuzu düşündürür.

Bu durumda Google sıralamanızı düşüreceği için potansiyel müşteriniz sizin isminizi yazsa bile Google üzerine sonuçlara ulaşamaz. Dolayısıyla spamlar hemen tespit edilip reddedilen listesine eklenmeli; aldığınız bağlantılar içerisinde zararlı, spam olanlarla ile kaliteli backlinkleri ayrılıp Google’a da bu durum bildirilmelidir.

Disavow Nedir? Disavow Çalışması Nasıl Yapılır?

Disavow sitenize gelen bağlantıları reddetmenizi sağlar. Doğru kullanılırsa spamlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak hatalı kullanım kendi sitenize zarar verin. Bu nedenle ilk olarak gerekli olup olmadığına karar vermeniz, spam olduğundan kesin olarak emin olmanız gerekir.

Eğer eminseniz reddedilecek bir bağlantı listesi oluşturulur. Bunun için Google üzerine yüklenecek bağlantıların bir listesi meydana getirilir. Bu UTF-8 ya da 7-bit ASCII olarak kodlanmış olmalı, uzantısı .txt ile sonlanmalıdır. Maksimum URL uzunluğu 2048 karakterdir.

Tüm işlemleri yaparak Google’a yolladığınızda, sitenize söz konusu listeden spam gelmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizi daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Google Search Console’dan Zararlı Linkler Nasıl Engellenir?

Zararlı backlink engellemesi, Search Console üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için öncelikle bir liste oluşturmanız gerekir. Bunu tamamladıktan sonra https://search.google.com/search-console/disavow-links linkine gidilir.

Disavow Nasıl Yapılır?
Disavow Nasıl Yapılır?

Eğer birden fazla mülkünüz varsa bunların arasından tercihler yapılır. Yüklemek için butona tıklandığında tüm işlemler tamamlanır. Ancak sayfalar yeniden işlenirken, listenin dizine eklenmesi birkaç hafta alabilir.
Şayet yüklenen dosyada hata bulunuyorsa, bu sistem tarafından size gösterilir ve eski liste değiştirilmez. Ancak sorunları düzelterek istediğiniz zaman tekrar yüklemeniz mümkündür. Reddedilenleri iptal etmek istiyorsanız, mülk seçtikten sonra iptal et demeniz yeterlidir.

Bu çalışmayı yapmak titizlik ve dikkat gerektiren bir çalışmadır. Zararlı bağlantıları engellerken yanlışlıkla yararlı bağlantıları engellerseniz sitenize SEO bağlamında zarar vermiş olursunuz.

Sitenize gelen bağlantıları incelerken sık sık yeni bir bağlantı geldiğini görebilirsiniz, bu tür bağlantıların reddedilmesi çalışması düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır. Dolayısıyla bir defa Disavow çalışması yapmak yeterli değil, düzenli olarak yeni gelen zararlı bağlantıların reddedilmesi gerekmektedir.

SEO hakkında merak ettiğiniz ya da sormak her şey için bana ulaşabilirsiniz. 🙂

[button color=”black” size=”medium” link=”http://wa.link/cxrimc” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Tanışalım[/button]