Search
Close this search box.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking
İçindekiler:

Growth Hacking Nedir?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Hızlı değişen ve yüksek tempolu bir dünyada yaşıyoruz. Herkes anında memnuniyet istiyor. Günümüzde hızlı bir pazarlama tekniği olarak görülen Growth Hacking Türkçesiyle “Growth Hacking” anlamını taşımaktadır. Danışmanlar, pazarlamacılar ve girişimciler işletmelerini büyütmek için neden bu tekniği kullanıyor? Growth Hacking nedir ve nasıl yapılır? Sorusu herkesin ilgisini çekiyor.

Growth Hacking bir çok pazarlama konusunun kombinasyonlarını oluşturuyor, bu pazarlama konularının başında teknik pazarlama, sosyal medya pazarlama, interaktif pazarlama ve psikoloji pazarlama gibi konuları da ihtiva etmektedir. Growth Hacking’in en güzel tarafı sizleri maliyetten ciddi oranda tasarruf ettirebilmesidir. Bu yüzden özellikle dijital pazarlamaya yeni başlayan işletmeler tercih etmektedir.

Growth Hacking Silikon Vadisi ile hayat bulan bir pazarlama stratejisidir. Ancak günümüzde irili ufaklı hemen hemen her şirket tarafından tercih ediliyor. Growth Hacking büyük şirketleri yerleşik düzenden ayrıştıran ve devasa rakiplerini yenmelerini daha düşük bütçelerle sağlayan etkili bir yoldu.

Bu yüzden çeşitli araçlar kullanılarak belirlenen hedeflere doğru Growth Hacking stratejisi ile ilerlendir. Şirketler büyük bütçeler ayırarak pazarlama stratejileri oluşturmak veya pazarlama konusunda büyük iş gücüne ihtiyaç duymak istemiyor. Bu sebepten ötürü Growth Hacking ile pazarlama kampanyaları oluşturuluyor.

Growth Hacking’i bu kadar maliyetten tasarruf ettiren şey ise ilk olarak sosyal medya kanallarıdır. Açtığınız bir Twitter marka hesabında yapacağınız paylaşımlar bir Growth Hacking tekniğidir. Yada başka bir örnek verecek olursak işletmeniz için paravan olarak kullanacağınız platformlarda yaptığınız yayınlar yine bir Growth Hacking tekniğidir.

Eldeki imkanları değerlendirerek kullanılan Growth Hacking pazarlama stratejileri sizi ciddi ölçüde para harcamaktan kurtarabilir.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking
Growth Hacking

Growh Hackerlar yani dilimizde Growth Hackerleri büyük bir bilgiye ve beceriye sahip olmak zorundalardır. Özellikle dijital pazarlama konularını tabiri caizse hatmetmiş Growth Hackerlar olaylara farklı bir bakış açısıyla bakaran kriz yönetimi konusunda da usta olmaları gerekir.

Krizi yönetmekten çok aleyhten lehe çevirmeye odaklanırlar. Bu da markaların kötüye giden gidişatını kurtaracak çeşitli pazarla teknikleri kullanmak demek. Bu sebepten ötürü dijital pazarlama uzmanlarının Growth Hacking bilgisine, Growht Hackerların ise dijital pazarlama bilgisine ihtiyaçları vardır.

Growth Hackerlerinin becerileri elbette bunlarla sınırlı değildir. Hızlı kararlar alabilme, yeni pazarlama kampanyaları oluşturabilme ve kendi pazarlama kampanyalarını oluşturabilme gibi niteliklere ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten ötürü son derece bağımsız çalışmaktadırlar. Bir Growth Hackerının verileri programlayabilmesi, işleyebilmesi ve tasarlayabilmesi oldukça önemlidir. Her şeyde uzman olmak zorunda değildir, ancak her halükarda sorunlarla baş edebilmelidir.

Growht Hacking İle Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Growth Hacking
Growth Hacking

Growth hacking ve growth marketing, bir şirketin büyümesi için kullanılan stratejik yöntemlerdir. Ancak, bu iki terim arasında bazı farklılıklar vardır.

Growth hacking, bir şirketin büyümesi için hızlı ve etkili yöntemler arayan bir yaklaşımdır. Growth hackers, genellikle yenilikçi ve düşük maliyetli yöntemler arar ve bu yöntemleri test eder ve doğrular. Growth hacking, genellikle teknolojik araçları ve internet tabanlı pazarlama tekniklerini kullanır.

Growth marketing ise, bir şirketin büyümesi için planlı ve sürdürülebilir bir strateji oluşturmayı amaçlar. Growth marketers, bir şirketin büyümesi için potansiyel müşteri deneyimini optimize etmeyi hedefler ve bu amaçla farklı pazarlama kanallarını ve araçlarını kullanır. Growth marketing, bir şirketin büyümesi için uzun vadeli bir plan oluşturmayı hedefler ve bu planın uygulanmasını takip eder.

Özetle, growth hacking hızlı ve etkili yöntemler arayan ve teknolojik araçları kullanan bir yaklaşımdır, iken growth marketing ise bir şirketin büyümesi için uzun vadeli planlar oluşturmayı hedefleyen ve farklı pazarlama araçlarını kullanan bir yaklaşımdır.

Bir çok blog veya finans platformunda Growth Hacking geleceğin pazarlama tekniği olarak geçmektedir. Growth Hacking ile pazarlama arasındaki farkın bazı insanlar için çok büyük olmadığını ve sadece ona nasıl baktığınıza bağlı olduğunu itiraf etmeliyim. Bence pazarlama ve Growth Hacking arasında altı fark var:

  1. Growth Hacking’de büyüme hunisi olarak tanımlanan huni en etkin biçimde kullanılır ve kampanyalardan en büyük geri dönüşün alınması için kampanya yapmadan veya yapıldıktan sonra bir büyüme çalışmaları sürdürülür.
  2. Growth Hackerleri deneme yanılma yoluyla yeni stratejiler belirleyebilir.
  3. Bir Growth Hacker veriye dayalı çalışmalar yürütmektedir.
  4. Growth Hackerlerinin etkin araç, program ve uygulama kullandıkları bilinmektedir.
  5. Growth Hacking’de sadece yeni müşterilere odaklanmak, aynı zamanda eski müşterileri elde tutmak için de çalışmalar yapılması gerekir.
  6. Growth Hacking sadece sıradan reklam bannerları oluşturmaz, yazılım tarafında da ciddi anlamda başarılılardır. En kötü ihtimalle neler yapabilecekleri veya yaptırabilecekleri konularında uzmandırlar.

Growth Hacking Nasıl Yapılır?

Growth Hacking
Growth Hacking

Growth Hacking’den yararlanmak için yapabileceğiniz veya uygulayabileceğiniz bir çok strateji bulunmaktadır. Bu stratejilerden bir çoğu ücretsiz veya minimum pazarlama sermayesi gerektirmektedir. Markanızı, ürününüzü veya hizmetini en etkin şekilde pazarlamak için aşağıda yer verdiğimiz Growth Hacking stratejileri kullanabilirsiniz.

1. Davet ve Referanslar

Markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi referans bağlantılarını kullanarak insanların pazarlamasını sağlamak kulağa hoş geliyor değil mi? İşte size kendi hali hazırdaki ekibinizi kullanarak yapabileceğiniz bir pazarlama stratejisi. Ayrıca bu duruma sadece kurumsal web siteleriniz üzerinde değil, real ortamlarınızda da uygulayabilirsiniz. Müşteri getirenlere hediye karları veya kendi markanıza ait bir harcama kartı oluşturarak müşterilerinizi kendinize bağlı tutmanız işten bile değil.

2. Sosyal Medya Yönetimi

Growth Hacking yapmak için bir Growth Hackersine ihtiyaç duyacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak kesinlikle herhangi bir pazarlama uzmanına ihtiyacınız yok.  Sosyal medya yönetimi konusunda sağlayacağınız 2 kişilik bir istihdamla markanızı en etkili biçimde ve daha da iyisi ücretsiz olarak pazarlayabilirsiniz.  Güzel bannerlar hazırlamak ve sosyal medyayı etkili biçimde kullanmak işletmeler için hayati önem taşıyabiliyor.

3. Tartışma Forumlarını Kullanmak

AirBnB ilk zamanlarca bazı öğrenciler için oluşturulmuş tartışma forumlarını kullanarak hedef kitlesini ücretsiz bir şekilde kendine çektiği güzel kampanyalar oluşturuyordu. Sizle ülkemizin popüler tartışma forum sitelerini kullanarak hedef kitlenizi en etkili ve ücretsiz biçimde ulaşabilirsiniz. Bu sizi ilk etapta ciddi ölçüde öne geçirebilir, ancak dikkat etmeniz konu marka bilincinden taviz vermeden bu kampanyaları oluşturmak.

Growth Hacking nedir? Nasıl yapılır? Gibi konulardan bahsettiğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz, sizlerde yukarıda belirttiğimiz 3 temel Growth Hacking tekniğini kullanarak markanızı en düşük maliyetle pazarlayabilir ve hedef kitlenizi kendinizi hızlı bir şekilde çekebilirsiniz. Son olarak daha fazla pazarlama konuları arıyorsanız web sitemizdeki pazarlama kategorisini yandaki bağlantıyı kullanarak ziyaret edebilir ve bu anlamda daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.