Search
Close this search box.

Featured Snippet Nedir? (Öne Çıkan Snippet Rehberi)

featured snipped nedir nasıl çıkılır
İçindekiler:

Featured Snippet Nedir? (Öne Çıkan Snippet Rehberi)

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Featured Snippet, Google’da öne çıkan içerik anlamına gelmektedir. Google’da ilk sırada görünmek SEO çalışmalarının temel amacıdır çünkü bu ilk konumlar en çok web trafiğini oluşturan konumlardır. Ayrıca, ilk sırada yer almayı başarırsanız, çoğu kullanıcı arama sonuçları sayfası (SERP) tarafından görülen ilk bağlantıya ulaştığından sitenizin görünürlüğü maksimum olacaktır.

Çok sayıda arama için Google, önce öne çıkan snippetleri, kullanıcının Web’deki aramasını en iyi tanımlayan öne çıkan snippeti (kriterlerinize göre) gösterir. Sayfanızı öne çıkan snippet olarak görünmeye çalışacak şekilde optimize etmek, sitenizin görünürlüğünü önemli ölçüde artırmak için iyi bir stratejidir.

Öne Çıkan Snippet, arama sonuçlarının üzerinde görünen bir bilgi parçacığıdır (veya alıntıdır). Bu bir ürün adı, marka adı, fiyat veya diğer ilgili veriler olabilir. Öne Çıkan Parçacıklar genellikle mor renkte gösterilir ve kullanıcının dikkatini çekmek için tasarlanmıştır.

Öne Çıkan Snippet’lerin amacı, sayfalarınızı SERP sonuçlarında daha belirgin hale getirmektir. Ürününüzü arayan bir kullanıcı sayfanızı bulursa, benzer içeriğe sahip diğer sayfalardan daha üst sıralarda yer alma şansı daha yüksek olacaktır.

featured snipped nedir
featured snipped nedir

Featured Snippet Neden Önemlidir?

Featured snippet veya öne çıkan snippetler neden önemlidir ve nelerdir? Google öne çıkan snippetler, SERP’nin üst kısmındaki bir kutuda görüntülenen arama sonuçlarıdır. (önce açıklama, ardından bağlantı görüntülenir). Herhangi bir Google araması yaparsanız, Google’ın önerdiği ilk web sitesinin birçok durumda farklı bir formata sahip olduğunu göreceksiniz. Önce sayfa açıklamasının öne çıkan bir snippeti, ardından sayfanın bağlantısı veya URL’si ve son olarak başlık görüntülenir.

Bu featured snippetlerin, kullanıcının aramasına doğrudan yanıt vermesi amaçlanmıştır, bu nedenle Google’ın ölçütleri, bu aramanın amacına en uygun metin snippetini görüntüler. Bu featured snippetlerin seçimi, veritabanındaki farklı sayfalardan hangilerinin öne çıkan snippetler olarak görüntülenmesi için en yararlı olduğunu belirleyen Google’ın otomatik sistemleri veya algoritmaları tarafından yapılır. Ayrıca web sitesi özellikli Zero point snippetler ile zengin snippetler arasında farklılıklar olduğunu belirtmekte de fayda vardır.

featured snipped nedir ne işe yarar
featured snipped nedir ne işe yarar

En Çok Çeken Web Sitesi Ziyaretçi Trafiği

Web siteniz için içerik oluştururken, giderek daha fazla insan kullandığından ve özellikli snippetler tabletler, cep telefonları veya akıllı TV’ler gibi farklı cihazlarda görüntülemek için ideal araçlar olduğu için sesli aramayı dikkate almak önemlidir. Google snippetleri, sonuç sayfalarının en üst sıralarına “gizlice girmek” için harika bir fırsattır.

Web’de öne çıkan bir Featured snippet sahibi olmak, sayfanızın görünürlüğünü çok daha fazla artıracak ve çok sayıda kullanıcı içeriğinizi doğal veya müdahaleci olmayan bir şekilde keşfedecektir. Bu, satışlar ve dönüşümler söz konusu olduğunda genellikle daha yüksek oranlara dönüşür. Bu nedenle, bir web sitesinin içeriğini öne çıkan bir snippet olarak görüntülemek için Google’ın önemli gördüğü faktörleri göz önünde bulundurun ve kendinizinkini de optimize etmeye başlayın.

Featured Snippet Çeşitleri

  1. Paragraf / Bilgi; Google’da üst sırada bir paragraf şeklinde kısa bilgi ve görsel içerir.
  2. Sıralı Liste; Google’da bir arama yapıldığında en az 7-8 maddelik bir sıralı liste en üstte ziyaretçilere sunulur.
  3. Sırasız Liste; Arama sonrası ziyaretçilerin aradıklarına daha çabuk ulaşması için en üstte kısa sırasız bir liste olur.
  4. Video; Genellikle Nasıl yapılır sorgularında yer alan video fetured snippet içeriklerdir.

Featured Snippet – Öne Çıkan Snippet Nasıl Yapılır?

featured snipped nasıl yapılır
featured snipped nasıl yapılır

Web sitenizi Google snippetlerine dahil etmek için yapabileceğiniz bazı işlemler vardır. Google politikalarına uyun. Google, politikalarını (manipüle edilmiş içerik, şiddet içeren dil, tehlikeli, yanıltıcı, kaba, tehdit edici ifadeler…) ihlal eden hiçbir web sitesini öne çıkan snippetlerde görüntülemeyeceğini beyan eder.

Bu nedenle, içeriğinizin Google’ın öne çıkan snippetlerle veya genel arama politikalarıyla ilgili politikalarını ihlal etmemesini sağlamalısınız. Dijital içerikte, blogunuz veya e-ticaretiniz için içerik oluşturmaya özen gösterin.

Öne çıkan snippet, bir kişi web sitenizde sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgili bir şey aradığında SERP’in bir parçası olarak görünen bir HTML snippet’tir. Öne çıkan snippet’ler oluşturmanın birçok yolu vardır: web sitenizin kopyasına HTML işaretlemesi ekleyerek, JavaScript veya Google Rich Snippets gibi yazılımlar kullanarak veya sitenizin başlık etiketleri ve alt etiketler gibi meta verilerini optimize ederek elde edilir.

İçeriğiniz için “soru tipi” bir format kullanın.

Google’ın web sitenizin öne çıkan bir snippetini gösterme şansını artırmanın iyi bir yolu, bir “soru-cevap” biçimi kullanmaktır. Örneğin başlıklar soru şeklinde (ne, kim, nasıl, hangisi, ne zaman, vb.) yazılır ve aşağıdaki metin bu sorunun cevabından oluşur.

Metinlerinizin başında kısa ve öz olun.

Öne çıkan snippetlerin amacı, kullanıcıya doğrudan aramalarına kısa ve özel bir yanıt göstermektir. Bu nedenle, içeriğiniz her zaman ortaya çıkan konuya veya soruna doğrudan yanıt vererek, edebi süslemelerden kaçınarak veya daha sonra çözmek üzere sorular açarak başlamalıdır.

Google’ın gördüğü öne çıkan snippetlerin genellikle 40-50 kelime uzunluğunda olduğunu unutmayın, bu nedenle fikriniz bu aralıkta açıkça ifade edilmelidir.

Listeleri ve tabloları kullanın

Tabloları ve listeleri kullanmak, bir web sitesinin öne çıkan snippetlerde görünme olasılığını artırmak için iyi bir uygulamadır. Bu formattaki içerikler kullanıcılar için daha kolay anlaşılır ve Google tarafından kullanılan yapay zekânın anlaşılması ve sınıflandırılması daha kolaydır.

Bu tür öğeleri her zaman uygun olduğunda içeriğinizde kullanmalısınız. Listeleri ve tabloları mevcut olmadıklarında zorlamak, öne çıkan snippetlerde görünme şansınızı etkilemez, kafa karışıklığı yaratabilir ve kullanıcı deneyimini mahvedebilir.

Sesli aramaları düşünün.

Sesli aramalar, kullanıcılar ve Google için giderek daha önemli hale geliyor. Aslında, giderek daha fazla güç kazanan dijital pazarlama trendlerinden biridir. Bu aramalar, bu tür soruların kısa yanıtları olan öne çıkan snippetlerle yakından bağlantılıdır.