Search
Close this search box.

E-ticaret Sitesi Mi Pazaryerleri Mi Tercih Edilmeli?

İçindekiler:

E-ticaret Sitesi Mi Pazaryerleri Mi Tercih Edilmeli?

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

E-ticaret sitesi mi pazaryerleri mi tercih edilmeli? Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden yapılan alışverişler de artış göstermiştir. Eğer ürünlerinizi hedef kitlenize daha hızlı bir şekilde sunmak istiyorsanız, internet sayesinde en iyi çözümleri alabilirsiniz. 

Bu konuda tercih edebileceğiniz iki farklı seçenek vardır. Bunlar e ticaret sitesi ve pazaryeri şeklindedir. Ancak bu durum bir karışıklık çıkmasına neden olabilir. İkisi arasındaki temel farkları bilirseniz, hangisiyle sektöre adım atmanız gerektiğini de bulabilirsiniz.

 1. Site Kurulumu
 2. Ürün Görüntülenmesi
 3. Güvenilirlik
 4. Reklam
 5. Tanınırlık

Tüm bunları ayrıntılı olarak incelerseniz online pazaryeri ile e ticaret arasındaki farkları görebilir, böylece size en uygun olanlarına karar verebilirsiniz.

Site Kurulumu

Site kurulumu, e ticaret sitesi ile pazaryerlerinin ayrıldığı bir noktadır. Pazaryerleri bir web sitesine sahip olmanızı gerektirmez. Sadece bir firmaya sahip olmanız ve kayıt yaptırmanız yeterlidir. Ardından ürünlerinizi ekleyebilir, fiyat girerek satışa başlayabilirsiniz. Kampanya yapmanız da aynı şekilde mümkündür. Ancak her satışta pazaryerlerine göre değişen komisyonlar vardır. 

Ancak e ticaret sitelerinde adından da anlaşılabileceği üzere bir web sitesi kurulmaktadır. Bu yönüyle ödenen komisyonlar da mevcut değildir. Bu durum beraberinde bir takım avantajları da getirir. Çünkü insanlar sizden değil, ilgili pazaryerinden alışveriş yapmak için gelir. Bu nedenle sizden alışveriş yapan bilinçli bir kitle yer almaz. 

2022 Pazaryerleri Komisyon Oranları

[tie_slideshow]

[tie_slide]

Trendyol komisyon oranları 2022
Trendyol komisyon oranları 2022

Trendyol 2022 Pazaryeri Komisyonları

Online pazaryeri dendiğinde son zamanlarda oldukça büyümüş olan online alışveriş platformu Trendyol‘un  2022 komisyon oranları şu şekildedir:

 • Aksesuar %11 -%25
 • Çocuk Kategorisi %8 – %23
 • Elektronik %6- %25
 • Ev ve Yaşam %5 – %25
 • Giyim %17 – %20
 • Kozmetik %5 – %17
 • Kişisel Bakım %5 – %17
 • Spor Ürünleri %8- %10
 • Süper Market %12 – %15

[/tie_slide]

[tie_slide]

N11 Pazaryeri Komisyon Oranları 2022
N11 Pazaryeri Komisyon Oranları 2022

N11 Pazaryeri Komisyon Oranları 2022

N11’deki komisyon oranları, satılacak olan ürünün kategorisine göre değişmektedir. Kategoriler üzerinde incelendiğinde, N11 komisyon oranları yüzdelik birimde 2022 yılında şu şekildedir:

 • Anne ve Bebek Ürünleri: %15 ila %20 arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri: %10 ila %15 arasında değişmektedir.
 • Elektronik Ürün ve Aksesuarlar: %5 ila %13 arasında değişir.
 • Mücevher ve Saat Ürünleri: %5 ila %20 arasında değişiklik gösterir.
 • Kitap, Müzik, Film ve Oyun Önerileri: %3 ila %15 arasında değişiklik gösterir.
 • Otomotiv ve Motosiklet Ürünleri: %2 ila %11 arasında değişmektedir.
 • Spor ve Outdoor Ürünleri: %8 ila %10 arasında değişiklik gösterir.

[/tie_slide]

[tie_slide]

Hepsiburada Pazaryeri Komisyon Oranları 2022
Hepsiburada Pazaryeri Komisyon Oranları 2022

Hepsiburada Pazaryeri Komisyon Oranları 2022

2022 Hepsiburada mağaza komisyon oranları şu şekilde gösterilmiştir:

 • Antika Sanat kategorilerinde satışa sunulan tüm ürünler için komisyon %15 oranındadır.
 • Anne-bebek kategorilerinde satışa sunulmuş olan tüm ürünler için komisyon oranı %12.5’tur.
 • Beyaz eşya ve küçük ev aletleri kategorilerinde satılan tüm ürünler için komisyon oranı %9 ve %17 arasında değişir.
 • Bilgisayarlar için komisyon oranı %6 ile %15 arasında değişiklik gösterirken, bu oran cep telefonlarında %3, tabletlerde %4 ve fotoğraf/kamera ürünlerinde %5 ile %15 arasında değişmektedir.
 • Ev, Dekorasyon ve Bahçe kategorilerinde satılan tüm ürünler için komisyon oranı %14 ve %20 arasında değişir.
 • Evcil Hayvan Ürünleri kategorisinde satılan tüm ürünler için komisyon oranı %15 olarak uygulanmaktadır.
 • Giyim Aksesuar kategorilerinde satılan tüm ürünler için alınan komisyon oranı %18’dir.
 • Film, müzik, kitap, kırtasiye kategorilerinde satılan ürünler için komisyon oranı %6 ile %15 arasında değişmektedir.
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım kategorilerinde satışa sunulan tüm ürünler için komisyon oranı %15’tir.
 • Mobilya kategorilerisinde satılan tüm ürünler için komisyon oranı %18  ve %22 arasında değişir.

[/tie_slide]

[/tie_slideshow]

Ürün Görüntülenmesi

e-ticaret pazaryeri farkları
e-ticaret farkları

Pazaryeri siteleri günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Her ne kadar müşteri olarak anlaşılsa da aslında böyle değildir. Çünkü müşterilerin amacı ilgili pazaryerinden alışveriş yapmaktır. O ürünü kimin sattığına çoğunlukla bakılmaz.

Bu bakımdan gerçekte pazaryerine kayıt olan bir firmanın aldığı görüntülemeler oldukça düşüktür. Ancak e ticaret sitelerinde durum bu şekilde değildir. Çünkü insanlar sadece sizin ürünlerinizi inceler ve sizden alışveriş yapar.

Ayrıca SEO çalışmaları, reklamlar, sosyal medya hesapları ile web sitelerinizi daha fazla tanıtmanız mümkündür. Bu da yaptığınız satışları daha fazla artırabileceğinizi gösterir. Bu bakımdan E-ticaret avantajları oldukça fazladır. 

Güvenilirlik

e-ticaret pazaryeri farkları
e-ticaret farkları

İnsanların aklında kalmak ve sizi tercih etmelerinizi sağlamak istiyorsanız, size güvenmeleri sağlanmalıdır. Böylece yaptığınız satışlar da büyük bir artış gösterir. Online pazaryeri satış yapmanıza olanak tanısa da insanların aklında kalmanıza olanak tanımaz. 

Çünkü kişiler alışveriş yaptıkları satıcının kim olduğuna sıklıkla bakmaz. Bu nedenle satışlarınızı arttırmanıza da imkan sağlamaz. Ancak e-ticaret sitelerinde durum böyle değildir. Kurumsal bir e ticaret sitesine sahip olmak, insanların alışveriş yaptığı yeri bilmesine olanak tanır.

Ayrıca sorun olduğunda size daha rahat ulaşmalarına da imkan sağlar. Ayrıca siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaya başladıkça size olan güven de artar. Bu yönüyle e-ticaret sitesi, güven konusunda büyük bir avantaja sahiptir.

Reklam

reklam çalışmaları
reklam çalışmaları

Eğer ürünlerinizin daha fazla satmasını istiyorsanız, reklam çalışmalarına önem vermeniz gerekir. Hem pazaryerleri hem de e-ticaret sitelerinde bunu yapmanız mümkündür. Ancak pazaryerlerinde platform içinde yapılsa bile istenen sonuçlar etkili şekilde alınamaz.

Çünkü ürünleri hangi satıcının sunduğuna genel olarak bakılmaz. Ayrıca reklam sonuçlarını analiz etmek de zordur. E ticaret siteleri pazaryeri platformlarına göre daha fazla avantaj kazandırır. Çünkü reklamları daha iyi yapmanıza olanak tanır.

Google ADS ile Google ve YouTube gibi yerlerde daha iyi tanıtımlar gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarından da etkili reklamlar yapabilirsiniz. Sitenize daha fazla trafik alabilir, böylece satışlarınızı da arttırabilirsiniz.

Tanınırlık

e-ticaret pazaryeri
e-ticaret

Sektörü ne olursa olsun firmalar ve işletmeler her zaman satışlarının daha fazla olmasını ister. Bunun için dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de tanınırlıktır. Çünkü insanların sizi daha fazla tanıması, tercih etmeleri yönünde önemli bir etmendir. Fazla tanınmıyorsanız, tercih edilme olasılığı düşüktür.

Pazaryeri platformlarında insanlar hiçbir zaman belirli bir alıcının ürünlerini incelemez. Dolayısıyla firma ve işletme olarak tanınmanıza, ürünlerinizin daha fazla satmasına olanak tanımaz. Ancak e ticaret sitelerinde durum böyle değildir. 

E-ticaret siteleri, insanlara nereden alışveriş yaptığını görmesine yardım eder. Böylece kaliteli ürünler ve doğru bir strateji ile tanınırlık da yükselir. Ayrıca SEO çalışmaları da daha fazla görüntüleme ve tıklama almanız imkan tanır. Tüm bunlar kapsamında e ticaret sitelerinin avantajları oldukça fazladır.