Search
Close this search box.

E-Ticaret Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır

e-ticaret
İçindekiler:

E-Ticaret Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

E ticaret nedir? Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya birçok yeni iş fikri de çıkmıştır. E ticaret de bunlardan bir tanesidir. Geleneksel yöntemler ile karşılaştırıldığında, insanlara daha avantajlı çözümler teklif eder. Zira fiziksel bir mağazaya sahip olmasanız bile bu sektöre adım atabilirsiniz. 

Bu sistemin sahip olduğu çok sayıda avantaj vardır. E-ticaret avantajları incelendiği zaman maddeler halinde şöyle sıralanabilir;

  1. Fiziksel mağaza masrafları bulunmaz.
  2. Hedef kitleniz ile daha kolay bir şekilde iletişim kurulabilir.
  3. Hem dünya çapına hem de yerel kapsamda maksimum sonuçlar alınabilir.
  4. Personel giderleri büyük ölçüde azaltılabilir. 
  5. Mağazanız 7/24 açık kalarak satış yapabilir. 

Bunların yanı sıra e ticarete  başlamak da oldukça rahattır. Eğer markanızı daha iyi tanıtmak istiyorsanız ya da başarılı bir girişim arıyorsanız, size aradığınız fırsatları teklif etmektedir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Ayrıca E-ticaret sitelerinde SEO’nun önemi yazısına mutlaka göz atmalısınız.[/box]

E-ticaret Nasıl Yapılır?

e-ticaret
e-ticaret

E-ticaret yapmak oldukça kolaydır. Ancak hangi işlemleri takip etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, sırasıyla aşağıda yer alan işlemleri takip edebilirsiniz;

  1. Şirket kurmak
  2. Satılacak ürünlere karar vermek
  3. Altyapı seçmek
  4. E-ticaret sitesi oluşturmak
  5. Anlaşmaları yapmak

Bu adımları sırasıyla takip ederseniz, kısa sürede sektöre girmeniz mümkündür. Böylece e ticaret avantajları ile başarılı bir yatırım yapabilir ya da markanızı dijital sektörlerde daha iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

Şirket Kurmak

e-ticaret
e-ticaret

E ticaret yapmak istiyorsanız bir şirkete sahip olmanız şarttır. Online şekilde satış yapmak, firmaya gereksinim duymadığınızı göstermez. Kanunlar kapsamında bunu kurmanız gerekir. 

Firma sahibi olmak, vergilerinizi daha kolay ödemenize olanak tanır. Bunun dışında e ticaret avantajları da yer almaktadır. Bir firmaya sahip olmak, müşterilerin size güvenmesine olanak tanır. Bir sorun olduğunda nereye müracaat edeceklerini bilebilir.

Bir firma kuracaksanız şahıs, limited ve anonim olarak kurmanız mümkündür. Her biri ayrı özelliklere sahip olduğu için tek tek bakarak her birini değerlendirebilirsiniz. 

Satılacak Ürünlere Karar Vermek

e-ticaret
e-ticaret

Firma kurduktan sonra satış yapacağınız ürünlere karar vermeniz gerekir. Bu özellikle kendi ürünlerine sahip olmayan kişiler için geçerlidir. 

Kendi ürünleriniz bulunmuyorsa, toptancılar ile iletişime geçebilir, anlaşma yaparak ürün temin edebilirsiniz. Eğer birden fazla anlaşma gerçekleştirirseniz hem ürünleri daha hızlı alabilir hem de bir tanesinde sorun çıkarsa, ürün teminatında problem yaşanmamasına olanak tanıyabilirsiniz. 

Ürün kararı verirken internette en çok satan ürünlere yönelebilirsiniz. Bu kapsamda spor giyim, kişisel bakım ürünleri ve kozmetik gibi alanları düşünebilirsiniz. E ticaret için niş fikirleri de değerlendirerek, aralarından size en uygun olanlarına karar verebilirsiniz. 

Altyapı Seçmek

Firma kurduktan ve ürünleri belirledikten sonra e ticaret sitesi kurmaya sıra gelir. Bunun için öncelikle bir alt yapı belirlenmelidir. Günümüzde görülen üç farklı seçenek yer almaktadır.

Bunlardan biri ücretsiz olarak sunulan opsiyonlardır. Bunlar avantajlı gibi dursa da yüksek sayılarda kullanıcı trafiğini desteklemez. Bu nedenle kısa süre içerisinde çökmelere, yavaşlamalara neden olabilir.

Kodları açık kaynaklı olduğu için güvenlik problemleri de yer alır. Ayrıca teknik bir destek almanız gerekirse gidebileceğiniz bir kaynak yer almaz.

İkinci seçenek ise özel yazılımlar tercih etmedir. Bu kapsamda firma ile anlaşma yapmanız gerekir. Ardında isteklerinize göre bir alt yapı hazırlatmanız mümkündür. Üçüncü opsiyon ise Ticimax, İdeasoft, T-soft, Ikas gibi hazır paketlere bakmaktır. 

Bunlar kendi içerisinde farklı seçenekler sahiptir. Her birini inceleyebilir, aralarından size en uygun olanlara kısa süre içerisinde karar verebilirsiniz. Böylece e ticaret sitesinin kurulumu da başlar.

Hazır paketlerde de örneğin Ticimax Uzmanı ya da  T-soft Uzmanı ile çalışmak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesi Oluşturmak

e-ticaret
e-ticaret

Alt yapıya karar verilmesi ardından sırada e ticaret sitesini tasarlamak gelir. Burası müşterileriniz ile buluşacağınız, kendinizi tanıtacağınız yerdir. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde tasarlanması şarttır. 

Bu bakımdan bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak kullanıcı deneyimine bakmanız gerekir. Tasarım müşterilerin kolay bir şekilde anlaşabileceği, gezinebileceği ve alışveriş yapabileceği şekilde olmalıdır. 

Ayrıca güçlü bir tasarım, arama motorlarında daha üst sıralarda üst sıralarda çıkmanıza olanak tanır. Böylece e ticaret sitesinden daha fazla verim almanız mümkündür. Bunun için SEO ve SEM çalışmalarına ihtiyacınız vardır.

Anlaşmaları Yapmak

e-ticaret
e-ticaret

E ticaret sitesini kurduktan sonra sadece kargo anlaşmalarını ve sanal posları gerçekleştirmeniz kalır. Bunları yaptıktan sonra farklı ve güvenilir ödeme metotları yer alabilir. Kargo anlaşması yapmak da müşterilere siparişleri hızlı bir şekilde ulaştırmanıza fırsat tanır. 

Böylece e ticarete geçebilir, e ticaret avantajları ile daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Ayrıca tüm bunları yaparken size danışmanlık verecek bir E-ticaret Uzmanı ile çalışmak size büyük zaman ve emek kazandıracaktır.