Search
Close this search box.

Backlink Nedir? Site Yükselişinize Hız Kazandırın

backlink nedir
İçindekiler:

Backlink Nedir? Site Yükselişinize Hız Kazandırın

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Backlink, bir web sayfasından diğerine verilen bağlantıdır. Backlinkler SEO için önemlidir çünkü bir web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltirler.

Backlinkler genellikle gelen bağlantıları ifade eder, ancak giden bağlantılar anlamına da gelebilir. En yaygın backlink türü, arama motorlarının gözünde sitenizin yükselmesine yardımcı olmak için başka sitelerden veya sayfalardan sitenize bağlantı verme veya sitenizle bağlantı kurma eylemini ifade eden gelen bağlantıdır.

Geri bağlantı, bir kişi kendi sitesine başka bir siteye doğal veya organik olarak geri bağlantı veren bir şey yerleştirdiğinde oluşturulur. Yani sitenizde başka bir siteye bağlantı veren bir şey varsa ve daha sonra başka bir bağlantı ona geri dönerse, bu iki site arasında bir “geri bağlantı” oluşturmuş olursunuz.

Geri bağlantılar önemlidir çünkü arama motorlarına içeriğinizin alakalı ve değerli olduğunu söyleyerek sonuç sayfalarında sizi daha üst sıralara çıkarmalarını sağlar ve potansiyel olarak daha fazla trafik almanıza yardımcı olur!

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]Backlink kısaca bir sitenin başka bir siteye bağlantı vermesine denir. Google algoritmaları için siteye gelen kaliteli, otoriter backlink oldukça önemlidir.[/box]

Genel olarak site içi iyileştirme, anahtar kelime zenginliği, kullanıcı uyumluluk gibi konularda iyileştikten sonra yapılan bağlantılar sitenizi sıralamada yükseltmek için itici bir güç olarak düşünebilirsiniz.

Geri bağlantılar SEO (arama motoru optimizasyonu) için olduğu kadar sitenizin genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için de yararlı olabilir. Bir kişinin web sitenizdeki içeriği kendi sosyal medya hesabında veya oluşturduğu başka bir web sayfasında paylaşması backlinke örnek olarak verilebilir.

Geri bağlantılar önemlidir çünkü arama motorlarının, kullanıcıların yararlı bulduğu ilgili içerik ve bilgileri sağlamada hangi web sitelerinin en yararlı olduğunu belirlemesine yardımcı olurlar.

Backlink’in Mantığı

Backlinklerin mantığı temel olarak sitenin sahip olduğu otoriterden faydalanmaktır.

Arkadaşlarınızla bir yerde sohbet ettiğinizi düşünün. Badana işi için birine ihtiyacınız olduğunu söylediğinizi varsayalım. Arkadaşlarınızdan biri size bu iş için Ali Bey’i önerdiğinde dolayısıyla iş için Ali Bey’le görüşürsünüz.
Tam olarak neler oldu? Ali Bey badana işi yapan bir vatandaş. Arkadaşınız onu önerdiği için diğer rakip badanacılar içinden sıyrıldı ve ona ulaştınız, Ali Bey arkadaşınızın otoritesinden faydalanmış oldu.

Bunu SEO için uyarlarsak:
Markanız otoritesi yüksek olan sitelerden bağlantı aldığında diğer rakipler arasından sıyrılıp daha ön plana çıkmış olur potansiyel müşteriye daha kolay ulaşmış olursunuz.

backlink nedir
backlink nedir

SEO Çalışmalarına Yeni Başlamış Firmalar İçin Backlink Önerileri

Backlinkler doğal veya ücretli bağlantılar olabilir. Doğal backlinkler, kaliteli içerik ve sosyal medya paylaşımları ile kazanılan bağlantıları ifade eder. Ücretli geri bağlantılar ise web sitesi sahibi tarafından satın alınan bağlantılardır.

Çoğu web sitesinin sahip olabileceği maksimum backlink sayısı konusunda bir sınırı vardır. Bu sınır sektöre ve site türüne göre değişir ancak genellikle toplam alan adı otoritesinin (DA) %30’u civarındadır.

Alan adı otoritenizi artırmak istiyorsanız, doğrudan web sitenize işaret eden daha fazla yüksek kaliteli geri bağlantıya ihtiyacınız vardır, böylece arama motorları bunları sitenizi arama sonuçları sayfalarında bulmak için değerli kaynaklar olarak görecektir.

Eğer SEO çalışmalarına yeni başlamışsanız başlangıç olarak bulurum.com firmarehberi.com gibi sitelere firmanızı kaydedebilir başlangıç backlinkleri yapabilirsiniz. Bu tür sayfalar geçmişte gazetelerin verdiği sarı sayfalarla aynı mantıkta sitelerdir. Firmanızı bu tür birkaç siteye kaydederek daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da tüm bu çalışmalar için Freelance SEO Uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Kaliteli Backlink ve Zararlı (Spam) Bağlantıların Farkları

Her işin bir iyisi bir de kötüsü vardır. Biliyorsunuz kötü yapılmış bir iş yarardan çok zarar sağlar. Backlink yapacağım derken otoritesi zayıf sitelerden çalışma yaparsanız size bir faydası olmayacaktır.

İnternette “paket backlink” olarak hizmet satan kişiler mevcut. Bu kişilerin sattığı hizmet ne kadar kaliteli ve otoriter dense de otoritesi zayıf spam, herkese geri bağlantı çıkan listeleme sitelerinden oluyor genelde.
Bunu badanacı Ali Bey örneğine uyarlarsak, herhangi bir referans için sokakta herkesin adını bağıra bağıra dolaşan mahallenin delisine ya da bugün bu iş için Ali Bey’i önerip ertesi gün Veli Bey’i sonraki gün Ahmet Efendi’yi öneren birisinin sözüne güvenebilir misiniz?

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]Unutmayın bir işi yapmak değil doğru yapmak önemli.[/box]

Bu tür hizmet veren insanlardan uzak durmanızı ve bu çalışmanın size yarardan çok zarar getireceğini hatırlatmak istiyorum.

backlink nedir
backlink nedir

Sektör Özelinde Backlink Önerileri

Google otoriter sitelerden gelen geri bağlantıları önemsediğini belirtmiştik. Sektörde uzmanlaşmış sitelerden gelen bağlantıları de kaliteli bağlantı olarak değerlendirebiliriz.

Örnekle: Sektörünüz hakkında yazılar yayınlayan bir blog sitesinden gelen bir bağlantı sizin için kıymetlidir.

  • Giyim sektöründe iş yapıyorsanız Moda blogları,
  • Ev dekorasyonu sektöründe iş yapıyorsanız dekorasyon blogları,
  • Tatil, turizm sektöründe iş yapıyorsanız gezi blogları sizin için potansiyel bağlantı kaynaklarıdır.

Bağlantı verirken, alırken dikkat etmeniz gereken şeyler, bağlantı verilen kelimelerin dağılımları, site otoritesinin önemi, bağlantı çeşitliliği gibi bu hakkında daha konuşacak ve bilinmesi gereken çokça şey var.

Daha fazlası için sitemi takip etmeyi unutmayın. 😊

Tüm bu seo hizmeti backlink çalışmaları ile ilgilenecek bir uzman arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

[button color=”black” size=”medium” link=”http://wa.link/cxrimc” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Tanışalım[/button]