Search
Close this search box.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 9 Adım

Google'da Üst Sıralara Çıkmak 77
İçindekiler:

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 9 Adım

Gökhan Vatancı
Gökhan Vatancı

Google’da üst sıralara çıkmak neden önemli? İnternette insanlar herhangi bir şeyi araştırırken birinci sıradan itibaren incelemeye başlar. Dolayısıyla en fazla 3-4 site ziyaret ettikten sonra işini halletmiş olur. Her ne kadar genellikle Google sonuç sayfasındaki ilk site sorunlarını çözmeye yardımcı olsa da maksimum 3. siteye kadar ilerler.

Bunun anlamı siteniz ne kadar arkadaysa, alacağınız görüntüleme ve tıklama oranlarının o kadar düşük olacağıdır. Eğer sitenizi SEO kurallarına uygun şekilde inşaa ederseniz, Google tarafından kullanılan algoritmanın sizi daha yukarıda listelemesine yardımcı olabilirsiniz.

Sitenize uygun ve ihtiyacınıza yönelik hazırlanmış SEO çalışmaları sayesinde gerek kişisel web sitelerinizden gerek kurumsal sitelerinizden gerekse e-ticaret sitelerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. Bunu ister siz ister de google da üst sıralara çıkma uzmanı yapabilir.

 

Dikkat Çeken İçerikler

Google'da Üst Sıralara Çıkmak
Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google aramalarda öne çıkmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk nokta içeriklerinizi ilgi çekici bir şekilde kaleme almadır. Zira böylece insanların içeriğinizle daha fazla etkileşime girmesini, beğeni ve yorum yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu da algoritmanın sizi Google içerisinde daha iyi listelemesine yardımcı olacak bir etmendir. İçeriğiniz ne olursa olsun ilk önce nasıl bir yol izleyeceğinize karar verirseniz, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Dilerseniz kullanıcılarınız hakkında Google Analytics sayesinde daha fazla bilgi öğrenip ilgi alanları hakkında içerikler üretebilirsiniz.

İçerikte Bütünlük Önemli

Google'da Üst Sıralara Çıkmak 4
Google’da Üst Sıralara Çıkmak 4

İçeriğinizin bir bütünlükte olması oldukça önemlidir. Birbirinden kopuk ve dağınık paragraflar hem kullanıcı tarafında hem de Google botları tarafında olumsuz bir izlenime yol açar.

Giriş kısmında konunuz hakkında ana, temel bilgileri vererek bir temel atmanız gerekir. Girişin son cümlelerinde gelişmeye bağlamanız; ardından da gelişme bölümünde ana konuya başlamanız aranır.

Sonuç kısmında ise her şey bir nihayete bağlanmalıdır. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız, içeriğinizde anlamlı bir bütünlük yakalamaya özen göstererek Google algoritmasının sizi daha yukarıda listelemesine yardımcı olabilirsiniz.

İnsanlar yazınızın amacı ne olursa olsun bir konu bütünlüğü arayacaktır. Aksi durumda kısa sürede ziyaretçi kayıpları başlar.

Google algoritması da içeriklerde konu bütünlüğü olan SEO uyumlu içeriklere önem gösterir. Dolayısıyla Google’da üst sıralara çıkmak için içerikte ana konu neyse bunun dışına çıkmamanız şarttır.

Backlink Çalışmalarıyla Otoriteden Faydalanın

Google'da Üst Sıralara Çıkmak -0
Google’da Üst Sıralara Çıkmak -0

Backlink kullanımı her ne kadar küçümsense de büyük bir etkisi vardır. Zira algoritmalar bu otoriter ve sektörel siteleri güvenli bulur. Böylece sizi daha yukarıda listeler. Dolayısıyla konunuzla alakalı olan harici bağlantılar, Google sıralaması yükseltme için anahtardır.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken kalitedir. Bir dönemler her backlink sıralamaya yardımcı olsa da artık Google dikkatli bir şekilde hareket etmektedir. Dolayısıyla kalitesiz ya da alakasız bağlantılar kullanmak size yardımcı olmayacak; aksine daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

İnternal Linkler Kullanıp Kullanıcıyı Sitede Dolaştırın

Google'da Üst Sıralara Çıkmak -8
Google’da Üst Sıralara Çıkmak -8

Google’da üst sıralara çıkmak için dikkat etmeniz gereken maddelerden biri de dahili bağlantılardır. Google algoritması estetik görünüşe verdiği önemi işlevselliğe ve güvenilirliğe de verir. Dolayısıyla güvenli olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, dahili bağlantıları kullanmak büyük önem taşır. Kullanıcının sitede dolaşması ve sitede geçirdiği sürenin uzaması Google’da üst sıralara çıkmak için iyi bir adımdır.

Burada da tıpkı backlinkte olduğu gibi konu ile alakalı olmasına önem vermeniz gerekir. Google bu konuya ciddi bir önem verdiği için algoritma oldukça ince araştırmalar gerçekleştirir.

Görsel Kullanarak Kullanıcıyı Uyanık Tutun

Google'da Üst Sıralara Çıkmak -89
Google’da Üst Sıralara Çıkmak -89

Google’da üst sıralara çıkmak istiyorum diyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer konu görsel ve videolardır. Bu unsur ilk olarak yazınızın daha canlı, estetik görünmesini sağlar. Bunlar olmadan insanlar çabuk sıkılacaktır.

Bu tür materyallerde kullanılan alt text etiketleri anahtar kelimele zenginliğinizi pekiştirip size daha fazla katkı sağlayacaktır.

Google algoritması da görsel ve video bulunan siteleri daha üste çıkarmaktadır. Ancak bu durum rastgele içerik paylaşmanız gerektiğini göstermez. Görsel ve videonun konuyla bağlantılı olması şarttır.

Sayfa Başlıklarını Dikkat Çekici Hale Getirin

Google’da üst sıralara çıkmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan birini sayfa başlıklarını düzenlemek oluşturur. Eğer sıralamanızın daha iyi olmasını istiyorsanız, anahtar kelimeleri doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

Bu SEO için de önemli bir maddedir. Böylece algoritmanın sizi daha iyi listelemesine yardımcı olabilir, sitenizden aldığınız verimi arttırabilirsiniz.

Başlıklarınız dikkat çekici, kullanıcıyı harekete geçiren ve merak uyandıran şekilde olmalıdır.

Örneğin: Google’da Üst Sıralara Çıkmak için 9 Adım başlığı buna uygun bir önektir, içerisinde hem anahtar kelime geçiriyor hem merak uyandırıyor hem de dikkat çekiyor.

Siz de başlıklarınızı oluştururken buna dikkat ederek Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumlarıyla Organik Bir Büyüme

Google'da Üst Sıralara Çıkmak -22
Google’da Üst Sıralara Çıkmak -22

SEO kurallarında önemli konulardan bir tanesini de yorumlar oluşturur. Ziyaretçilerinizin yazınıza bıraktığı yorumlara yanıt verirseniz hem onlarla etkileşim kurarak pozitif düşünceler uyandırabilir, hem de algoritmanın sizi daha iyi sıralamasına yardımcı olabilirsiniz.

Google güncellemelerinden sonra her internet sitesi sosyal bir ortam haline geldi, kullanıcıların içeriklere yorumlar yaparak içeriği beslemesi oldukça kıymetlidir.

İçeriklerinizi Paylaşılabilir Yapın

Google'da Üst Sıralara Çıkmak -3
Google’da Üst Sıralara Çıkmak -3

İçeriğinize paylaşım linkleri yapmak, sitenize trafik çekmek ve sosyal paylaşımı arttırmak için güzel bir yoldur.

Kullanıcılar paylaşım butonları gördüklerinde içeriği paylaşma oranları artacaktır. Bu da daha fazla kullanıcı tarafından trafik almanızı sağlayacaktır.

Eğer içeriğinizi bu şekilde sosyal medya hesaplarınızda kolay paylaşılabilir yaparsanız, Google algoritması daha üstte görünmeniz için size yardımcı olacaktır.

Tanıtım

Google'da Üst Sıralara Çıkmak-2
Google’da Üst Sıralara Çıkmak-2

Google’da üst sıralara çıkmak için önemli konulardan sonuncusunu içerik tanıtımı oluşturur. Yazınızı kaleme aldıktan sonra paylaşım hazırlıklarını yaparken, ana temasının ne olduğunu doğru bir şekilde açıklamanız gerekir.

Bu SEO kurallarında büyük önem taşır. Böylece algoritma daha iyi anlayarak, yukarıda listelenmenize yardımcı olabilir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Ayrıca İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim:[/box]