Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı firmalara birçok avantaj sağlar. Bu sistemde satış ve tanıtım işlemleri, geleneksel pazarlamadan farklı olarak internet sistemleri üzerinden yapılır. İnternet zaman  ve mekan fark etmeden her gün kullanıldığı için böylece firmanıza ürünlerinizi, markanızı daha iyi tanıtmanızı sağlar. Satış yapıyorsanız, böylece artış kaydetmeniz mümkündür.

Bu sistemlere firmanızı daha iyi entegre etmek, daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız bu alanda uzmanlarla çalışmanız gerekir. Dijital pazarlama uzmanları bu bakımdan firmaların söz konusu mecralarda gereksinimlerini tespit ederek, buna uygun cevaplar sunar. 

Bu pazarlama sistemini nitelikli şekilde uygulayan ve özel stratejiler geliştiren dijital pazarlama uzmanı, böylece kazançlarınızı arttırmanıza, marka gücünüzü yükseltmenize ve daha fazla tanınmanıza yardımcı olur 

Dijital Pazarlama Uzmanı 6

Bir firmada dijital pazarlama uzmanı, şirketin en iyi şekilde online sistemlere uyum sağlamasına yardımcı olur. Böylece ürün ve firma tanıtımları, satışlar daha iyi bir şekilde gerçekleşir.

Bunun yanı sıra dijital ortamlarda firmanın rakiplerini analiz ederek buna uygun önlemler alarak rekabet gücünü de arttırır. Dolayısıyla görev ve sorumlulukları oldukça geniştir. Bunları yerine getirebilmek için bir takım niteliklerin de olması gerekir. Ana hatları söz konusu nitelikler, aşağıda olduğu biçimde listelenebilir;

 1. Pazarlama bilgisi geniş olmalıdır.
 2. Sosyoloji konularına hakim olmalıdır.
 3. Pazar araştırmasını verimli şekilde yapabilmelidir.
 4. Firmanın bulunduğu pazarların tüketim alışkanlıklarını bilmelidir.
 5. İnsanları gözlemleyebilmeli, buna uygun pazarlama stratejileri oluşturabilmelidir.
 6. Veri analizi ve tasarımı yapabilmelidir.
 7. Social ADS, Google ADS ve SEO konularında uzman olmalıdır.
 8. İngilizce bilmelidir.
 9. Okuma ve araştırmayı sevmelidir.
Dijital Pazarlama Uzmanı 5

Dijital pazarlama uzmanının bu konulara hakim olması sadece işini daha iyi yapmasına olanak tanımaz. Aynı şekilde firmalara sunduğu hizmetleri daha iyi yapmasına, görevli olduğu firmayı daha iyi geliştirmesine de olanak tanır.  

Bunlara ek olarak dijital ortamlarda reklamları, bunların nasıl kullanılabileceği de bilmelidir. İnternet dinamik olduğu için dijital pazarlamada sürekli yenilikler meydana gelir. Dijital pazarlama uzmanı da buna uyum göstermelidir. 

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı 4

Dijital pazarlama uzmanı firmaları dijital ortamlarda daha iyi tanıtmaya, ürünlerini sunmaya yardımcı olur. Bu çerçevede yapılan işlemler oldukça geniş olup bazıları şöyledir;

 1. Marka ve Tüketici Algısı

 2. Google Adwords Reklamcılığı

 3. İçerik Yönetimi

 4. Facebook Reklamcılığı

 5. SEO ve SEM Çalışmaları

 6. Google Analytics ile Raporlama

 7. Marka Yönetimi

 8. Dolayısıyla görev ve sorumlulukları
  da oldukça geniş bir yapıya sahiptir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı her yerde farklı işlemler yapar. Bu nedenle görev tanımı oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Ancak temel olarak bir uzman,

 1. Yazılım işlemleri,
 2. İçerik Üretimi,
 3. Sosyal Medya Uygulamaları,
 4. SEO ve SEM Çalışmaları,
 5. Webmaster işlemler,
 6. Grafik Tasarım gibi görevlere sahip olabilir.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı 3

Ancak bu firmadan firmaya göre değişebilir. Bazı uzmanlar webmaster ve grafik tasarım yaparken bazıları SEO ve SEM çalışmalarına yönelik olabilir. Ancak dijital pazarlama uzmanı hakkında bunların hepsini bilmesi ve gerektiğinde profesyonel olarak kullanması aranır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Firmalara Ne Kazandırır?

Dijital Pazarlama Uzmanı 2

Dijital ortamlar günümüzde günlük periyotta yer fark etmeksizin kullanılır. Bu nedenle firmalara hem kendilerini hem de ürünlerini tanıtma fırsatı sunar. Bu çerçevede hedef kitlenize istediğiniz yerde ulaşabilirsiniz.

Örneğin bir kişi çalışıyor olsa dahi ona dijital ortamdan ulaşmanız, firmanızı ve ürünlerinizi göstererek bilgilendirmeniz oldukça kolaydır. Ancak bu sistemleri en iyi şekilde kullanmak, dijital pazarlama uzmanı ile çalışmaya bağlıdır.

Eğer profesyonel uzmanlar ile beraber çalışabilirsiniz firmanızı ve ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtabilir, müşterileri kısa sürede arttırabilirsiniz. Böylece kurumsal büyümenizi hızlandırabilirsiniz. Bunun dışında uzmanlar sayesinde rakiplerinizin neler yaptığını görebilir, onlara karşı önlem almak için gerekli adımları verimli şekilde atabilirsiniz.

Dijital pazarlama yapmak istiyorsanız, sektörünüzde bu alandaki gelişmeleri de yakından takip etmeniz, anında uyum sağlamanız gerekir. Uzmanlar sayesinde bunu kolay bir şekilde vakit kaybetmeden yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı 7

Dolayısıyla dijital pazarlama uzmanı sayesinde firmanızı bu sistemlere en iyi şekilde entegre edebilir, en verimli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Her Türlü Sorularınız İçin Benimle İletişime Geçebilirsiniz.